Při příchodu do květinové zahrady nebo do skleníku s květinami lidské smysly okamžitě reagují a vy se kocháte pohledem na barvy, tvary, vzory a vůně květů. Ale jak je to s chutí na květy? V našich podmínkách bývá obvyklé, že se květy v této souvislosti využívají jen

sporadicky. Ovšem v některých zemích světa lidé jedí květy určitých rostlin již celá staletí.

Zprávy o tom, že se na americkém kontinentu používaly k jídlu květy tykve obecné ( Cucurbia pepo) sahají až do 16. století. Původní obyvatelé Ameriky však do svého jídelníčku zařadili pouze samčí květy, které rostou na dlouhé a tenké stopce, zatímco samičí květy nechávali dozrát. Květy tykve doporučují mnozí labužníci i dnes. Před jejich vařením je třeba odstranit z květu vnější pichlavé listy, eventuálně též pestík. Pokud jde o hlavní jídlo či polévku, jemnou chuť tykvovitých květů dobře doplňuje olivový olej, mladá kukuřice a také samotná tykev. Chuť květů se dá zdůraznit tak, že se podusí společně s cibulí, česnekem a také s bylinkami i kořením, které máte rádi. Květy lze přitom naplnit směsí sýru, cibule a bylinek. Květ zavřete a ponoříte do rozšlehaného vajíčka nebo vyšlehaného bílku, do něhož jste přidali žloutky. Nakonec obalte květy ve strouhance a osmažte. Podle znalců by se mělo jednat o pochoutku.

Pravděpodobně nejznámější a nejoblíbenější květinou po celém světě je růže. Přitom seznam jídel, která je možné ochutit růžemi, patří prakticky k neomezeným. Vyzkoušejte třeba růži v salátu, do něhož se dá přidat jemný sýr a sekané ořechy. Rozdrcené okvětní lístky červených růží je možné použít jako zvláštní přísadu do některé z vašich oblíbených omáček, neboť tím získá chuť i barvu. Obdobně pak mohou růžové lístky nakrájené na nudličky ozdobit špagety nebo také zvýraznit chuť zmrzliny, případně nějakého ovocného nápoje.

(vel)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380896
DnesDnes58
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden3694
Tento měsícTento měsíc8325

Partnerské weby

apartman banner