Bylinkové, ovocné, bez příchuti, zelené, zdravotní čaje lze koupit na každém rohu. Ne vždy se však u nich setkáte s prvotřídní kvalitou. Někdo dává přednost určitému výrobci, konkrétní značce, zajímavému balení, pozorně sleduje složení výrobku. V čem spočívá

tajemství dobrého čaje?

Kam pro něj?

Skutečně dobrý čaj si lze koupit ve specializovaných obchodech, ale kvalitní čaj si lze opatřit i v supermarketu. I když čajové krabičky vypadají jedna jako druhá, nelze se spoléhat jen na vydařenou fotografii, barevný obrázek na obale. Je důležité sledovat složení, stejně jako u jiného zboží datum spotřeby. U většiny čajů trvá asi tři roky. Pokud si chcete opravdu pochutnat, je lepší zajít do čajovny, dát přednost dobrému, sypanému čaji. Jeho cena většinou určuje kvalitu. Prvotřídní bývá vždy o něco dražší. Víte, jak se podle odborníků pozná, jaký čaj pijete? Stačí prý ponořit sáček do studené vody. Pokud se do několika vteřin zbarví tmavě, jde o umělé barvivo. Nebo když zatřesete sáčkem čaje nad bílým talířkem a padá z něho drobný prach, nemůžete očekávat super kvalitu.

Chutná lépe ve skle

Čaj by se měl podávat raději ve skle, v němž lze sledovat jeho barvu, listy a rozvinutí jejich chuti. Důležitá je teplota vody a doba vyluhování, to záleží na druhu čaje. Černý čaj zalévejte vroucí vodou a louhujte asi tři minuty, voda na zelený čaj by měla mít kolem 80 stupňů Celsia a nálev se louhuje nanejvýš jednu minutu. Po zalití vodou je dobré čaj přikrýt talířkem, aby se uchovala jeho teplota, jemnost a vůně. Ideální je čaj osladit medem. Měli byste ale vědět, že při teplotě nad 50 stupňů ztrácí pro organismus užitečné látky. A jak je to s citronem? I ten patří do takřka vychladlého čaje, jinak se v něm znehodnocuje vitamin C.

Na skladování záleží

Čaj by se měl skladovat v dobře těsnících krabičkách nebo plechovkách, ve stínu, bez působení přímých světelných paprsků. Pamatujte na to, že čaje jsou výborným pohlcovačem pachů. Pokud chcete uchovat jeho vůni v nezměněné podobě, neměl by být skladován v blízkosti aromatických potravin, na zatuchlých a vlhkých místech.

(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470615
DnesDnes450
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden1030
Tento měsícTento měsíc2245

Partnerské weby

apartman banner