Stres prožívá člověk vždy, když je nějakým způsobem ohrožen jeho život či životní pozice, přichází o něco, čeho si velice cenil a ke svému životu neodlučně potřeboval, když dochází k úmrtí blízkého člověka nebo když dojde k rozchodu s blízkým člověkem. V zásadě se jedná o reakci, kterou jsme původně vybaveni pro nepřízeň osudu, kdy na ohrožení života nebo existence můžeme reagovat nějakým útoke m, bojem, ale třeba také útěkem.

V současné době je hodně slyšet názor, že lidé dnes prožívají stres častěji, než tomu bylo dříve. Není to způsobeno ani tak tím, že by se naše životní podmínky nějak dramaticky zhoršily nebo zlepšily, ale prostě se zásadním způsobem mění. Co přinášelo stres našim dávným předkům - války, revoluce, neúroda, hladomor, se nyní alespoň v naší zemi tak zásadně neodehrává, ale zase jsme zavaleni jinými formami zátěže, například nejsme schopni vždy zpracovávat nepřeberné množství informací a nejnovějších technických vymožeností, prožíváme časovou tíseň při pracovním tempu, náročnější podmínky prostředí, ve kterém žijeme apod. Dnešní zátěž je tedy jiné povahy a spíše se zdá, že se dostáváme do patologických vztahů daných tím, že veškeré dramatické návaly se ukládají v cévách a v nervovém systému, čímž vzniká nebezpečí civilizačních poruch.

Vůči stresu jsou zranitelnější osobnosti úzkostné, vystrašené, ale také lidé dominantní, kteří chtějí něčeho dosáhnout. Nejvíce odolní vůči stresu pak bývají ti, jež o nic neusilují a nic je nevyvede z míry, když se jim nedaří. V každém případě stres člověka oslabuje nejen fyzicky, ale zejména psychicky a snižuje jeho aktivitu. Při dlouhodobém působení může pak vést až k řadě závažných nemocí.
(pak)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473947
DnesDnes288
VčeraVčera548
Tento týdenTento týden288
Tento měsícTento měsíc5577

Partnerské weby

apartman banner