Na utváření dětského světa se podílí škola, kamarádi, zájmy, ale ze všeho nejvíce rodina. Zajímavé jsou výsledky dlouhodobých pozorování, které tvrdí, že nejdůležitější pro formování charakteru jsou prvé čtyři roky života. Pokud rodi na tráví víkendy na výletech, sportuje, pohyb je součástí rodinného programu, pak jen těžko někdo z jejích členů prosedí celé hodiny u počítače nebo televize s pytlíkem chipsů. Podobné je to se stravovacími návyky. Zájmem každého zodpovědného rodiče je, aby jejich dítě šlo do školy v duševní, psychické a fyzické pohodě. Jen tak může podávat odpovídající výkon.

Vliv snídaně na pozornost dokazuje i americká studie porovnávající výkon v testech pozornosti školáků, kteří ráno doma snídali, se skupinou dětí, jež šly do školy lačné. V porovnání se ukazuje, že i ve stejných testech skupina bez snídaně dělala stále více chyb. Děti často vynechávají snídani z toho důvodu, že rodiče nejsou důslední, nevěnují rannímu jídlu pozornost, podceňují jeho význam. Pokud ovšem dítě vynechá normální zdravou snídani, chybí mu už během prvých dvou hodin aktivity dostatek zásobního cukru ( glykogenu), který byl během noci spotřebován činností mozku. Následný nedostatek metabolizovaného cukru vyvolá poplachovou reakci, která vede k roztěkanosti, nepozornosti a celkovému neklidu.

Za pomoci snídaně s vyšším obsahem sacharidů dochází k pozitivní tonizaci limbického systému v centrální nervové soustavě. Kladné naladění této části mozku podporuje celkovou pohodu, koordinaci a pomáhá školákům lépe udržet pozornost a zvládat stres. V případě vynechání snídaně dochází k rozvoji tzv. zásobního metabolismu.

Mnohé děti snídani ráno odmítají slovy „Nemám hlad“. Proč nemáme (nejen děti) ráno hlad? V noci dochází k rychlému vyčerpání glykogenu potřebného pro činnost mozku. Aby nebyly spotřebovány i zbylé zdroje, je nutné činnost mozku kolem 5. hodiny přerušit vnějším podnětem – kortizonem (hormon kůry nadledvinek). Ten v těle vedle jiného potlačuje hlad a bolest. Jeho hladina postupně během dne klesá až k nejnižším večerním hodnotám. Tímto je vysvětlen pocit ranního nechutenství a naopak důvod večerního hladu. Metabolický hlad se snaží organismus vyrovnat, což následně může vést k přestřelení a nežádoucímu ukládání nadměrných zásob (obezitě).
(ksa)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475246
DnesDnes413
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1587
Tento měsícTento měsíc6876

Partnerské weby

apartman banner