Obezita Čechů stále stoupá. Obezitou je u nás postiženo asi pětadvacet procent žen a dvaadvacet procent mužů, nadváhou trpí více než polovina naší populace. Nadbytečnou hmotnost nemá na svědomí pouze věk, ale pohodlnost a zbytečná konzumace po travin, většinou nevhodných. Jen mizivé procento lidí má nějakou poruchu, na kterou se může vymlouvat, že jsou obézní. To ale musí dokázat lékařské vyšetření. Kde hledat příčiny obezity?

Možná, že mnoho solíte. Sůl váže v těle vodu, a proto se jí vyhýbejte. Nahraďte ji bylinkami - petržel, pažitka, které odvodňují a jsou plné vitamínů, minerálů a stopových prvků.
Je žádoucí se otužovat. Doma snižte teplotu alespoň o jeden stupeň. Spálíte tak o dvě stě kalorií za jeden den více, nižší teplota posílí imunitní systém.
Může pomoci vývar. Pijte jej mezi jednotlivými chody jídla, není tučný, dobře nasytí, zahřeje žaludek.

Dobrý pozor si dejte na alkoholické nápoje. Občas si můžete dopřát sklenku kvalitního vína, vyhněte se sladkým likérům a tvrdému alkoholu.

Nesmíte zapomínat na pohyb. Tělesnou aktivitou podpoříte látkovou výměnu a odbourávání tuků. Ovšem až po třiceti minutách intenzivního pohybu začne tělo spalovat přebytečný tuk.
Nemlsejte, když vás přepadnou chutě, nesahejte po čokoládových tyčinkách a jiných dobrotách, vezměte si například syrovou zeleninu nebo kousek nepříliš sladkého ovoce.
Věděli jste, že při velkém osvětlení místnosti zkonzumujete větší množství potravy? Proto jezte při tlumeném světle, sníte toho podstatně méně a rychleji se nasytíte.
Víte, že byste měli každé sousto alespoň patnáctkrát přežvýkat? Prospějete trávicímu traktu a vyhnete se tak zbytečnému přejídání.

Když chcete zhubnout, dodržujte pitný režim, tělu dodejte denně alespoň tři litry vhodných tekutin, nejlépe čistou vodu, neslazenou.
(res)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433624
DnesDnes618
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3742
Tento měsícTento měsíc3742

Partnerské weby

apartman banner