S čilým, čiperným a neposedným dítětem se setkal asi každý. Ale jsou-li tyto projevy chování nadměrné, hovoříme o hyperaktivitě. Stav až padesáti procent hyperaktivních dětí se zlepšil, jestliže jim byl upraven jídelníček a ze stravy byly vyloučeny nebo naopak dopl něny některé potraviny.

Zlepšit příznaky hyperaktivity u dětí může rybí tuk, bohatý na omega-3 mastné kyseliny. V jídelníčku by se měly pravidelně, alespoň jednou nebo dvakrát týdně, objevovat pokrmy z mořských ryb. Ve stravě je vhodné zajistit dostatečný přísun vitaminů skupiny B, zejména kyseliny listové. Dobrým zdrojem této kyseliny je zelená listová zelenina, libové maso, mléčné výrobky, celozrnné produkty a ovoce.

Hyperaktivní děti zklidňuje dostatečné množství nezbytného vápníku a hořčíku ve stravě. Zdrojem těchto minerálů jsou mléko a mléčné výrobky, celozrnné produkty, mák, mořské ryby, libové maso, slunečnicová a sezamová semínka, špenát, brokolice, sójové boby, fazole, neloupaná rýže, ovesné vločky, citrony, banány, ostružiny a rozinky.
Čaj rooibos má nejen vysoký obsah minerálních látek, ale také zklidňující účinek a podporuje soustředění.

Současní bylinkáři využívají tradičně známou meduňku lékařskou jako uklidňující prostředek na nervový systém. Navíc zklidňuje mysl, podporuje soustředění. Další bylinkou s uklidňujícím účinkem na nervový systém je dobromysl. Aktivní látky v extraktu z listů stromu gingo biloba podporují průtok krve mozkovými cévami, a přivádějí tak nervovým buňkám více kyslíku a glukózy. Zlepšují soustředění a pozornost, brání zapomínání.
(žuk)

DODATEK
V jídelníčku by neměly být potraviny s vysokým obsahem barviv a konzervačních látek, údaje o nich jsou uvedeny na obalech, neboť při konzumaci těchto potravin se stav dětí s hyperaktivní poruchou výrazně zhoršuje.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476928
DnesDnes119
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3269
Tento měsícTento měsíc8558

Partnerské weby

apartman banner