Vorkoholismus je v poslední době velmi často skloňovaným slovem. Vorkoholik je člověk závislý na práci a jde o závislost stejně nebezpečnou, jako je třeba chorobné nakupování, závislost na omamných látkách či jinou. Jak po znáte, že je partner nebezpečně zaměstnaným mužem?

Odborníci stanovili několik zásad, které naznačují příznaky vorkoholismu. Jestliže muž působí uspěchaně a jako kdyby neustále soutěžil s časem, je citově labilní, jeho projevy radosti nebo hněvu jsou nepřiměřené situaci. Neumí se uvolnit, stále je v křeči a tváří se, jako by na jeho bedrech ležely všechny starosti světa. Všechno chce nejraději zastat sám, nedůvěřuje nikomu, že by odvedl stejně perfektní práci jako on sám, připadá si nenahraditelný. Zoufá si nad nedostatkem volného času, rodina, přátelé, koníčky se dostávají až na druhé místo. Dalším z typických příznaků je nechuť k sexu, časté selhávání v ložnici. Časem se mohou připojit konflikty s okolím, má zvýšené nároky nejen sám na sebe, ale také na spolupracovníky, rodinné příslušníky, přidávají se potíže s alkoholem. Bývá unavenější, duševně apatický, začíná se opakovaně dopouštět banálních chyb, zapomínat, v rodině obyčejně vázne komunikace.

Žít vedle člověka, který žije s pocitem chronické časové tísně, neumí odpočívat, mluví zkratkovitě, neboť myslí o dvě věty dopředu, není vůbec jednoduché. Mnohdy si ani neuvědomí, že jeho extrémní pracovitost, úspěšnost v práci, nadměrná aktivita není zdravá a nikomu neprospívá, tím spíš jemu osobně. Vyhrožování není tou správnou cestou k řešení a k obnovení vzájemné harmonie. Místo konfrontační atmosféry je důležitý otevřený rozhovor. Nevyčítejte manželovi, že se cítíte odstrčená, na druhé koleji, méně důležitá, než je jeho kariéra. Neboť pokud doma nezavládne pohoda, bude muž od rodiny i nadále utíkat, a to nejenom do práce, ale také za svými koníčky, sporty, zálibami, přáteli. Pokud žena docílí toho, že muž bude v práci jen tak dlouho, jak mu to stanovují pracovní povinnosti, je to první krok k úspěšné „léčbě“ příliš pracovitého muže. Vorkoholik musí vědět, že nejbližším lidem na něm záleží. Proto je podstatné projevit i během dne zájem o to, jak se mu daří, co právě dělá, na čem pracuje. Velmi motivujícím je pochvala, uznání. Pokuste se svůj protějšek přimět, aby pracovní záležitosti nechával v zaměstnání a nenosil si je domů.

Jestliže by se měl nadměrný, dlouhodobý stres projevit i na zdravotních problémech, je možná vhodný čas přemýšlet o změně zaměstnání. Žena by měla projevit ochotu a pomoc při hledání nové práce. V čase nicnedělání, než se naskytne solidní nabídka, šance na jinou práci či v eventuální pracovní neschopnosti zapříčiněné nějakou chorobou (a může to být právě v důsledku přepracovanosti), zpravidla se muž zamýšlí nad svým dosavadním životem. Většinou uzná, kde dělal chyby, a chce je sám napravit. (pru)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2427632
DnesDnes740
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2830
Tento měsícTento měsíc23111

Partnerské weby

apartman banner