Nohy nás nosí po celý život, přesto však jejich zdraví často ženy podceňují. Unavené, bolavé, ploché nohy, oteklé kotníky, to vše může mít na svědomí nevhodný výběr obuvi, sedavý způsob života, ale také přírůstky na váze, ob ezita. Pro většinu žen je při nákupu bot důležitější, zda splňují módní trendy, než skutečnost, že jsou pohodlné. Lékaři však varovně zdvihají prst. I když jsou vysoké podpatky velmi sexy, při trvalém nošení mohou zkracovat Achillovku, způsobovat tak zvané kladívkové prsty, zarůstání nehtů, nepříjemné záněty. Příliš úzké špičky zase hrozí vybočeným palcem. Špičaté boty zabraňují volnému pohybu prstů, které trpí nedostatkem prokrvení, dochází k bolestivým deformacím. Ani trvalé nošení pohodlných balerínek, které lze kombinovat s nejrůznějším typem oblečení a nosit je při každé příležitosti, není právě ideální. Celkově zhoršují držení celého těla, plochá podrážka se může podepisovat na bolestech zad.

Hit posledních let levné croscy na vycházky do přírody, na sport. Pokud ovšem nejde o boty od značkového výrobce se speciálním tvarováním, ale levné napodobeniny, hrozí u nich vznik plísňového onemocnění, ale také bolesti zad a jiné obtíže, neboť nepodporují nožní klenbu. Patří k vaším nejoblíbenějším botám žabky? I ty mohou při trvalém nošení způsobovat různé deformace, popraskané paty, bolest zad, lýtek, nohou.

Ideální pro zdraví nohou je boty střídat, vysoké podpatky nosit jen nezbytně nutnou dobu, obuv by neměla nikde tlačit. Přednost by měly dostat přírodní materiály před syntetickými, neprodyšnými, které nesají pot.

Na kvalitních pohodlných botách se nevyplatí šetřit. Nejvhodnějším časem pro nákup bot jsou podvečerní hodiny, kdy jsou nohy po celodenní námaze trochu oteklé. Boty by měly na noze dobře sedět, neměly by být ani příliš volné, ani tlačit, lepší je vyzkoušet si celý pár a po prodejně v nich udělat alespoň pár kroků.
(pru)

DODATEK
Nevhodná obuv může způsobit nesprávné držení těla, bolesti beder, otlaky nohou, kuří oka, ale také vybočení palců nebo plísňová onemocnění.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473526
DnesDnes415
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden3941
Tento měsícTento měsíc5156

Partnerské weby

apartman banner