Omyl, nebo pravda? V životě se setkáváme s pravdami i polopravdami, ze kterých se vyklubou omyly. Jak to tedy doopravdy je?
Mrkev zajišťuje dobrý zrak. Správně. Mrkev obsahuje mnoho beta karotenu. Ten přebudovává tělo na vitamin A a používá jej jako základ pro pigment vidění. Proto dochází při nedostatku vitaminu A k šerosleposti. Stávající krátkozrakost nebo dalekozrakost ale mrkev odstranit nemůže. Často se doporučuje jíst mrkev vždy s trochou tuku, aby vitamin A, rozpustný v tuku, tělo lépe vstřebávalo. Nutné to ale není, poněvadž v žaludečně-střevním traktu se vždy nachází trochu tuku.
Bio je vždy lepší. Chybně. Bioprodukty jsou sice často méně zatížené pesticidy než ostatní potraviny, ale ovoce a zelenina z bio farem mohou být znečištěné vodou, půdou nebo vzduchem, které jsou škodlivými látkami nasáklé. Při vejcích a mase se bio v každém případě doporučuje. Razítko zajišťuje, že bylo použito kvalitní krmení a žádná antibiotika.
Sýr uzavírá žaludek. Správně. Je vždy dobré zakončit jídlo sýrem. Toto rčení je však obrazné, skutečné uzavření žaludku by bylo životu nebezpečné. Ale sýr sytí a tím nevyvolává hlad. Funguje to takto: V sýru obsažené mastné kyseliny se dostávají hrtanem a žaludkem do tenkého střeva. Když se mastné kyseliny dostanou do kontaktu se sliznicí střeva, vytvářejí látky podobné hormonu, jako například enterogastron, který zpomaluje činnost žaludku, takže se uzavře východ z žaludku. Tím zůstává žaludek déle plný.
Denně bychom měli vypít tři litry vody. Špatně. Jeden a půl litru normálně stačí. Zbývající potřeba tekutin je pokryta z potravin, například vodu obsahující zeleniny a ovoce. Pít bychom měli po částech, aby se tekutina optimálně zhodnotila.
 (nech)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2471048
DnesDnes260
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1463
Tento měsícTento měsíc2678

Partnerské weby

apartman banner