Co všechno je člověk ochoten podstoupit, aby se zbavil nadváhy! Určitě to znáte podle sebe a možná jste také vyzkoušela všelijaké diety, abyste se vešla do loňského oblečení. Některá z nich byla úspěšnější, jiná možná přišla na dost peněz, další byla vyloženě hazardem se zdravím. A výsledek? Ne vždy uspokojivý, a proto jste se po nějakém čase opět musela v jídle radikálně omezovat. Proč se většinou po skončení přibývá na váze? Bez zajímavosti je teorie amerických vědců, kteří objevili gen, jenž sídlí v chuťovém centru mozku. Ten člověka trápí tak dlouho, dokud jeho tělo opět nenashromáždí tukové rezervy, jichž se zbavilo hladověním. Teprve když má opět stejnou vrstvu podkožního tuku jako před dietou, začne tělo s pomocí tohoto genu produkovat látku, která zmírňuje pocit hladu. Při sebemenším úbytku na váze ale tato látka přestává působit a dostavuje se opět zvýšená chuť k jídlu.

Životní styl a hlavně strava mají zásadní vliv na to, jak se cítíme, jaký je náš zdravotní stav, jakou máme postavu. Jenže jak se zdravě stravovat, když jsou na dosah fast foody, supermarkety, rychlá občerstvení nabízejí v hektické době plné spěchu, stresu, při nedostatku času rychlá a snadná řešení?
„Každý člověk si plánuje svůj denní program, stejně tak se musíme naučit alespoň trochu plánovat, co budeme přes den jíst, nenechávat to náhodě a osudu, co najdu doma v lednici nebo koupím cestou z práce,“ říká zkušená výživová poradkyně Monika Divišová a dodává: „Chce to principy zdravé výživy začlenit do každodenního života a výsledky se brzy dostaví v podobě optimální váhy, dobré imunity, spousty energie, lepšího vzhledu. Na začátku je nutné si ujasnit, které potraviny nám nedělají dobře a proč, začít z jídelníčku vyřazovat cukr, sladkosti, instantní pokrmy, potraviny s dlouhou trvanlivostí, sladké pečivo, bílou mouku, smažená a tučná jídla, uzeniny, vepřové maso. Pak zařadit potraviny, které naopak organismu prospívají - zeleninu, netučné a rostlinné bílkoviny, ovoce, správné tuky, celozrnné obiloviny.“
(mv)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2471043
DnesDnes255
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1458
Tento měsícTento měsíc2673

Partnerské weby

apartman banner