Kdo to sám na sobě neprožije, ten nepochopí. Člověk, který je hned ráno po probuzení vyčerpaný, unavený, zesláblý, nemá chuť nic řešit, dokonce má představu, že už není schopen určité situace, kterého přes den čekají, přežít. Tyto a další podobné pocity odborně nazýváme syndrom vyhoření. Je důsledkem dlouhodobého kompletního vyčerpání organismu jako celku a pouhé omezení určité aktivity ho rozhodně vůbec nevyřeší. Doporučují dodržovat následující rady:
*Nejprve zcela vysaďte. Udělejte si čas na svého koníčka, zájmy, které vás hodně baví. Dopřejte si jednou týdně na čtyřiadvacet hodin vysadit. Zakažte si všední činnosti, choďte mezi lidi, které máte rádi a kde vás uvítají. Procházkami získávejte novou energii, naučte se sobě i druhým odpouštět. Jestliže jste právě ve stresu, najděte si místo bez jakýchkoli rušivých vlivů jako je televize, mobilní telefon, internet. Myslete na relaxaci. Pro někoho je to masáž, pro jiného sauna, pro dalšího plavání v bazénu nebo turistka.
*Nejezte potraviny, které celkově vyčerpávají. Jsou to především levné restaurace a jídelny, především s rychlým občerstvením. Taková jídla dodají velké množství kalorií, nezdravých živočišných tuků. Polotovary, alkoholické a kofeinové nápoje, různé sladkosti nahraďte čerstvou zeleninou a ovocem, celozrnným pečivem.
*Důležitý je pohyb, dostatek pobytu na čerstvém vzduchu. Nebuďte celý den zavření v nedýchatelné místnosti, v níž chybí nejen silné okysličení mozku, ale všech buněk v organismu. Naučte se dýchat jako při józe. Při dýchání se soustřeďte na pohyb břicha než hrudníku. Tím se naučíte uvolnit napětí v celém těle a dopřejete mu rovnoměrně rozmístit nabranou energii.
*Pěstujte sporty a hodně se poťte. Pocením se z organismu odplavují různé toxiny, tedy jedovaté látky. Dokonce i ty, které způsobují značnou únavu a pocity vyčerpanosti. Choďte denně běhat. Při bolestech kyčelních kloubů, kolen bude vhodnější pohyb na rotopedu, plavání, cvičení při hudbě. Pravidelný denní pohyb je jedním z nejlepších léků na dlouhodobý stres, únavu a vyčerpání. MUDr. Jan Miklánek
DODATEK
Alternativní medicína má na syndrom vyhoření celou škálu možností, jako je elektro-akupunktura, individuální psychoterapie, aplikace horké baňky, homeopatické léky.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474678
DnesDnes426
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden1019
Tento měsícTento měsíc6308

Partnerské weby

apartman banner