Pocit čistoty a svěží vůně je příjemný především nám samým, nemluvě o tom, že ve styku s jinými lidmi je výrazem kulturnosti a úcty k nim. Jak zůstat voňaví i během ho rkého letního dne?

Ženy se potí jinak
Navzdory dodržování osobní hygieny se může objevit nepříjemný tělesný pach. Způsobuje ho nadměrná činnost potních žláz. Činnost potních žláz je pro organismus velmi důležitá, protože pocením se jednak vylučují z těla toxické látky, jednak potní žlázy slouží k regulaci tělesné teploty. Ženy se ale potí jinak než muži, díky citlivější pokožce reagují na teplotní změny mnohem citlivěji. Ochlazování těla je proto u nich mnohem pomalejší, zdlouhavější. Muži se tedy nejen více potí, ale jejich pot je také mnohem intenzivněji cítit.

Pocení nejen v létě
Člověk se potí nejen v létě, ale také při zvýšené námaze, ve vypjatých emočních situacích, ve stresu, při důležitém pracovním jednání, před významnou schůzkou a to dokonce pětkrát více než v horkých letních dnech.

Hygiena především
Za nepříjemný a nesnesitelný odér mohou v první řadě bakterie. Čím starší je pot na pokožce, tím silnější je zápach. Nejdůležitější je důkladná osobní hygiena, ale ta sama o sobě nestačí. Po ranním osprchování je nutné použít některý z výrobků kosmetického průmyslu, který zabrání mikrobiologickému rozkladu potu. Také pravidelná výměna prádla a oblečení je nejen v tropických dnech samozřejmostí.

Deodorant nebo antiperspirant?
Deodoranty obsahují antibakteriální látky, které tvorbu potu neomezují, ale překrývají pach potu parfémem. Zpravidla obsahují i alkohol, který velmi rychle vyprchá, proto je účinek deodorantu jen pár hodin po použití. Antiperspiranty obsahují speciální aktivní složky , které jsou schopné vzniku potu bránit a účinkují dlouhodobě, v některých případech až po dvacet čtyři hodin. Je prokázáno, že antiperspirant dokáže tvorbu potu snížit o dvacet až šedesát procent.

Jaký si vybrat?
Není důležité, zda se rozhodneme pro tělovou kuličku - roll-on, deodorant ve spreji nebo tělový pudr, i když důležitou roli, zvláště u žen, může sehrávat velikost balení. Jak vyplývá z jednoho průzkumu, Čegy lze označit za národ smraďochů. Soudě alespoň podle výzkumu jedné kosmetické firmy, z níž vyplynulo, že používání deodorantů a antiperspirantů je spíše ženskou záležitostí. Používá je asi jednasedmdesát procent, u mužů asi devětačtyřicet procent. Zatímco ženy si hledí hygieny několikrát v průběhu dne a to v devětatřiceti procentech případů opakovaně použije některý z deodorantů, u mužů je to asi dvacet procent.
(mav)

DODATEK
Víte, že nadměrné pocení může být nemoc? Říká se jí hyperhidrosa. Nejčastějšími místy, kde se projevuje, jsou například dlaně, podpaží, chodidla, bederní krajina. Při jejím léčení se poměrně dobrých výsledků dosahuje aplikací botolutoxinu.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2471056
DnesDnes268
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1471
Tento měsícTento měsíc2686

Partnerské weby

apartman banner