Nalezení toho pravého je na jedné straně řízením osudu, ale na straně druhé naše jednání určují hormony a biologické procesy. Zamilováváme se pravděpodobně nejprve očima, prostřednictvím toho zvláštního pohledu, přičemž určitou roli hraje i duše, souběžně s tím se ale vytváří scénář pro hormony a neurotransmitery. Tělo a duše jdou však nakonec vždy ruku v ruce, i když duše je zpravidla o něco napřed. Přitom ani z akademického hlediska není žádnou „náhodou“, kdo nám padne do oka a komu se hluboce zahledíme do očí. Jsme přilákáni speciálními vonnými látkami a nacházíme tak cestu k imunitnímu systému, který je pro naše potomstvo nejlepší. Už před dávnou dobou jsme přišli na to, že opačná pohlaví svádí dohromady velmi důvtipným způsobem takzvané feromony.

Na pachy reagujeme pravděpodobně ještě citlivěji než na pohledy, jen si to příliš neuvědomujeme. Vědecky vzato je to pochopitelné, neboť centrum čichu v mozku je starší a větší než zrakové centrum. Kromě toho je úzce spojeno s hypotalamem a ostatními oblastmi, které odpovídají za zpracování pocitů. Čichové centrum má tedy přímější a mocnější spojení se světem pocitů a je mnohem významnější, než bychom si většinou mysleli.

Tomu odpovídá zkušenost celé řady partnerů. Na hezký zevnějšek si člověk velice rychle zvykne, na nepříjemný pach však nikdy. Kdo tedy stojí o trvalý vztah, měl by spíše věřit svému nosu než očím. Na druhé straně to také ukazuje, jak jsou pachy a vůně důležité, dokonce i ty umělé jako parfémy.

Do jaké míry hraje nevědomou roli vůně v milostném a partnerském životě, prokázal vědecký průzkum, který se snažil zjistit, jakým partnerům dávají přednost těhotné a netěhotné ženy. Ty, které nebyly těhotné, inklinovaly podle vůně spíše k mužům, kteří byli jejich příbuzenstvu geneticky cizí, aby - ve smyslu evoluce - zajistily nejlepší kombinaci genetického kódu. Jakmile ale otěhotněly, začali je přitahovat muži z jejich vlastního okruhu. I to je dáno biologicky, neboť tak se zvyšuje možnost, že dítě bude vychováváno v bezpečí vlastního důvěrně známého prostředí, které je bude chránit.
(pak)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474664
DnesDnes412
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden1005
Tento měsícTento měsíc6294

Partnerské weby

apartman banner