Máte pocit, že si vaše tělo nejvíce odpočine při spaní na zádech nebo na břichu? Která pozice je pro vás nejpříjemnější? Jsou polohy při spánku, které nám škodí, ale také pom áhají:

Poloha na boku
Je označována jako stabilizační a pro tělo nejpříjemnější. Podle lékařů pozitivně ovlivňuje trávení, snižuje riziko gastro-refluxních chorob. Je to ideální poloha pro lidi, kteří trpí pálením žáhy. Kdo chce zpomalit stárnutí, vyvarovat se hlubokých rýh v obličeji, pro toho není spaní na boku zrovna ideální. Při této poloze je kladen zvýšený tlak na nosoretní rýhy, a tak vrásky kolem úst mohou časem působit výrazněji a hlouběji. Spánek na boku podporuje vznik vrásek také v dekoltu.

Poloha na zádech
Při spánku na zádech se nejvíce zužují dýchací cesty, člověk v této pozici rychleji dýchá, koleduje si o chrapot, často dochází k chrápání. Také hrozí spánková apnoe. Vzniká tím, že se během hlubokého spánku svalové napětí jazyka nebo jiné části krku uvolní a tím dojde k uzávěru dýchacích cest.

Na boku s koleny u těla
Spíte na boku se schoulenýma rukama a nohama? Tato poloha na vás podle psychologů prozrazuje, že potřebujete někoho, kdo vás bude ochraňovat. Jak může tato pozice ovlivnit zdravotní stav? Může ulevit od bolestí zad, zejména v kříži. Krk musí být ovšem ve stejné linii jako páteř, jinak může tato pozice vést k napětí svalů a nervů v oblasti krku a způsobovat bolesti hlavy.

Spaní na břiše
O lidech, pro něž je typické spaní na břiše, se říká, že jsou to bezstarostní pohodáři, optimisté, co s lehkostí proplouvají životem. Ze zdravotního hlediska je tato poloha nejrizikovější pro skřípání zubů, zvyšuje pravděpodobnost artritidy, dochází často k necitlivosti a brnění v prstech rukou.
(pru)

DODATEK
Víte, že celou třetinu svého života prospíme? Spánek je vlastně regenerační terapie pro celé tělo. Nedostatečný spánek může negativně ovlivňovat zdraví. Víte, že příliš krátký spánek představuje pro organismus stejnou zátěž, jako by měl v krvi 0,5 promile alkoholu?
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475227
DnesDnes394
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1568
Tento měsícTento měsíc6857

Partnerské weby

apartman banner