Fenomén pití balené vody v oblastech, kde je běžně dostupná pitná voda, narůstá. Lidé tvrdí, že voda z lahví je chutnější, prý je i zdravější než z kohoutku. Kohoutková voda z veřejných zdrojů údajně chutná po chlóru a někomu prý způsobuje průjmy. Holá fakta jsou taková, že většina balený ch vod, které nejsou označené jako vody minerální, mají na obalu písmena PWR, což znamená public water source, tedy obyčejná voda z veřejného zdroje, voda z kohoutku. Náš stát má poměrně náročné normy na kvalitu pitné vody a zdroje vody jsou pečlivě hlídané a proměřované od zdroje po koncového spotřebitele. Pitná voda stáčená do lahví přestává být v tomto okamžiku jakkoli hlídaná a nelze tvrdit, že supermarkety se nějak mimořádně starají o způsob uskladnění trvanlivých potravin. Voda je vystavována teplotním výkyvům a slunečnímu záření. Teplota vody na skladovacích dvorech mnohdy dosáhne až 40’C a veškeré latentní choroboplodné zárodky se probudí k životu. Nehledě na to, že z některých typů lahví, obvykle těch nejměkčích z nejlevnějších balených vod, se vlivem tepelných výkyvů uvolňují ftaláty. Ty poškozují tkáň ledvin a jsou jednou z příčin vzniku potravinových alergií.

Voda z kohoutku má mnohdy nepříjemnou chuť, která je ovšem zaviněna pouze usazeninami v potrubí. Kvalita je naprosto srovnatelná a mnohdy i vyšší než u balených vod. Jak nám říkají reklamy, voda téměř v celé republice je tvrdá. Pro lidský organismus je to ale dobrá zpráva, protože tvrdost vody způsobuje obsah vápníku a hořčíku, látek pro tělo nezbytných. A lidské cévy nejsou vodovodní potrubí, aby se zanášely vodním kamenem. Tvrdá voda je pro konzumenty vody z kohoutku dobrou zprávou. Oproti tomu levné balené vody se množstvím minerálů blíží destilované vodě a ta, jak známo, není pro dlouhodobé pití vhodná. V některých vzorcích se našly dokonce silně nadlimitní hodnoty těžkých kovů, manganu a rtuti.

Oproti tomu minerální vody s vysokým obsahem nerostných látek nejsou k dlouhodobému pití vhodné. Dlouhodobě způsobují nerovnováhu v látkové výměně a mohou vést k cévním potížím a zadržování vody v těle. Minerálky se odjakživa pily v malém množství jako součást lázeňských kúr, kolem dvou až tří decilitrů v jedné dávce, nikoli jakou součást běžného pitného režimu. Vypít několik litrů minerální vody denně a dlouhodobě holdovat jedné značce, zdraví neprospívá.
(ula)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433620
DnesDnes614
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3738
Tento měsícTento měsíc3738

Partnerské weby

apartman banner