Elixír věčného mládí hledali mudrci a lékaři už v dávných dobách, někteří mocní na to vynakládali nemalé finanční prostředky. Například doba za císaře Rudolfa II. je toho dobrým příkladem. Avšak ani v dnešních časech se tak zcela sen o elixíru mládí neztratil, neboť kdo by nechtěl zůstat dlouho mladý a svěží?

Je sice pravda, že se to některým jedincům daří lépe než jiným, ale i tak se stále hledají další a nové prostředky, jak proces stárnutí alespoň co nejvíce zpomalit. Nad tím rovněž bádala řada vědců, která zjistila, že proces stárnutí nad celou řadou organismů reguluje společný mechanismus, na kterém pracují hormony. Tím se otevírá možnost, že by příslušná hormonální terapie mohla také jednou výrazně prodloužit život. V této oblasti se pak objevily nové studie, které z pohledu stárnutí zkoumají inzulín. Vědci už nějakou dobu vedou v patrnosti, že určité pochody, spojené právě s inzulínem, regulují stárnutí například u malých červíků. Pak se však ukázalo, že stejně to funguje také u některých mušek, právě tak jako u kvasinek. Pokud tyto mechanismy fungují u tak rozdílných organismů, mohou podle odborníků docela dobře pracovat rovněž u lidí.

Odborníci v USA i v Londýně, kteří studují pokusy s hmyzem, zjistili, že když manipulovali s geny spojenými s inzulínem podobnými hormony, výrazně tím prodloužili pokusnému hmyzu život, neboť některé z mušek pak žily až o 85 procent déle než obvykle. Tyto skutečnosti považují odborníci za důkaz toho, že mechanismus stárnutí je regulován hormonálně. Obdobným problémem se zabývali experti u kvasinek a dosáhli až trojnásobného prodloužení jejich života. O to se totiž postaraly mutace dalšího genu spojeného s inzulínem. Také tým z londýnské univerzity se snažil zjistit vliv hormonů na stárnutí různých živočichů, když začal sledovat podobné pochody také u vyšších druhů živočichů, např. u myší.

Na těchto objevech je pozoruhodné naznačení existence genetického systému společného všem živočichům, který reguluje stárnutí. Kdyby se podařilo do tohoto systému zasáhnout úspěšně rovněž u savců, možná by se jednou podařilo do určité míry realizovat dávný sen lidí o elixíru mládí zásadním zpomalením procesu stárnutí.
(pk)

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475556
DnesDnes145
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1897
Tento měsícTento měsíc7186

Partnerské weby

apartman banner