Počet lidí v neproduktivním věku u nás rok od roku stoupá a důchodci se stávají stále silnější věkovou kategorií. Z nich se více než dříve domácím pracím věnuje denně alespoň dvě hodiny 45 procent důchodců. Skoro polovina seniorů také využívá více času pro svého koníčka, například na zahrádce nebo při chovu zvířat. Každý desátý penzista se pak nechce smířit s duševním úpadkem a studuje odbornou literaturu, cizí jazyky, pracuje s počítačem či vyhledává různé zajímavosti na internetu. Časopisy pak čte více než v produktivním věku 40 procent lidí a 20 procent volí častěji četbu knihy.

Televizi však sledují důchodci ze všech věkových kategorií nejvíce. Každý den tak stráví u obrazovky svůj čas devět z deseti důchodců, a to v průměru 4 hodiny denně. Více než v produktivním věku nyní odpočívá 40 procent seniorů, avšak 20 procent zase tvrdí, že ani v důchodu vůbec neodpočívá a zbývá jim jen málo času na odpočinek a známé. Dvě třetiny seniorů přiznávají, že už do divadla, na kulturní a společenské akce nechodí vůbec, ostatní pak přiznávají, že občas někam zajdou, ale už podstatně méně než před odchodem do důchodu.

Více než polovina někdejších kuřáků zanechala v důchodovém věku kouření kvůli zdravotním potížím, ale i nízkým důchodům. Přesto ještě čtvrtina lidí starších 65 let dále kouří, a to navzdory chorobám. V případě zdravotních obtíží přichází k lékaři jen asi čtvrtina seniorů, zatímco zbytek se pokouší o samoléčbu nebo čeká, že se vše vyřeší samo. Zásadně u nás pak nesportuje 95 procent důchodců. Polovina mužů a 70 procent žen dokonce ani nevychází ven do přírody.
(kov)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504589
DnesDnes221
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden2841
Tento měsícTento měsíc15935

Partnerské weby

apartman banner