Čím konkrétně si nejvíce ničíme tělo? Kouřením, alkoholem, kávou, pojídáním velkého množství sladkostí a bílého pečiva, tuků a masa, konzumací potravin znehodnocených konzervačními přísadami, barvivy, uzením, smažením, přílišným pečením "dozlatova" a dlouhodobě uchovávaných a opakovaně ohřívaných jídel. Také nevhodná kombinace jinak hod notných potravin tělu škodí.

Například společně maso a mléko, maso a luštěniny, zelenina a ovoce, maso a zmrzlina. Škodí nám jíst ve spěchu – je lepší jídlo vynechat, nemáme-li na ně čas. Škodí nám jíst pozdě večer, ale i brzy ráno, kdy se organismus čistí (podle orgánových hodin od 5 do 7 hodin). Škodí nám plísně - nejnebezpečnější (s prokázanými kancerogenními účinky) je Aspergilus flavus, žlutá plíseň vyskytující se nejčastěji na ořechách a v sójové mouce.

Tělo si ničíme i negativními myšlenkami plodícími negativní emoce a negativní vztahy k lidem a okolí, které svého nositele ničí i na tělesné úrovni. Pojídání velkého množství masa a cukru (včetně bílé mouky) vede k nežádoucímu okyselení organismu – to můžeme částečně kompenzovat velkým množstvím zeleniny, především kořenové a pitím zeleninových šťáv.

Příjem toxických látek v potravě a toxických zplodin ze špatně fungujícího zažívání částečně kompenzujeme příjmem většího množství vlákniny v podobě celozrnných výrobků z obilovin, zeleniny, ovoce, případně ve výživových doplňcích. Částečnou kompenzací za přejídání a špatné kombinace potravin je intenzivní fyzická námaha a krátkodobé hladovky nebo ovocné dny, kdy jíme celý den pouze jeden druh ovoce, nejčastěji jablka, hroznové víno či meloun.
Je nutno dodat, že "něco" škodí každému, i když někomu méně, někomu více, a "něco" škodí jenom někomu podle toho, jak je jedinec od přírody disponován, do jaké míry a kde je jeho organismus oslaben či poškozen a jaké jsou jeho další návyky. Může se totiž projevit synergický efekt, kdy se záporné momenty nesčítají, ale násobí, a nebo méně častěji i odečítají. Například při příliš tučné stravě z důvodu emulgace tuků prospívá mírné pití alkoholických nápojů především u lidí ohrožených cévními chorobami.
(zla)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469955
DnesDnes370
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden370
Tento měsícTento měsíc1585

Partnerské weby

apartman banner