Trápíte se dietami, chodíte do posilovny, ale váha neukazuje hodnoty, které byste si přála? A když, tak po nějakém čase jste opět naštvaná, že se nemůžete vejít do nejoblíbenějších riflí a všechno vás v pase škrtí. Nelamte si s tím příliš hlavu. Jak ukázala jedna zahraniční studie, většina lidí s nadváhou stejně nezhubne a se svými kilogramy bojuje celý život. Průzkum ukázal, že průměrná žena drží die ty až třikrát ročně. Jen polovina z nich je při shazování kilogramů úspěšná. Devadesát procent žen po trýznivých dietách znovu přibere a jejich postava se vrací do původní podoby.

Proč se mnohým ženám nedaří udržet si optimální váhu? Podle odborníků na výživu určitou roli sehrává genetika. Má-li člověk po rodičích určité dispozice, je velký předpoklad, že se mu nadváha nevyhne. Řada žen má na sebe nepřiměřené požadavky a i po dosažení čtyřicítky, padesátky by chtěla vypadat jako Twiggy, v dobách svého mládí. Svoji roli sehrávají hormonální změny, s věkem se mění metabolismus. Mezi zásady správného hubnutí patří stanovit si reálný cíl, zachovávat zákon příjmu a výdeje. Hmotnost se podaří snížit tehdy, jestliže výdej energie bude vyšší než příjem.

Neznamená to, že úplně přestanete jíst. Pokud pátráte, co děláte špatně, že se váha nechce hnout z místa ani po dvoudenní hladovce, zapomeňte na prázdný žaludek. Při hladovce se metabolismus ještě více zpomalí, organismus zažívá šok, přepne do úsporného režimu, avšak za pár dní, kdy se vrátíte k obvyklému jídelníčku, ukládá ho do energetických zásob. Chce to sestavit si pestrý jídelníček s dostatkem ovoce a zeleniny, bílého masa, ryb, zdravých tuků, méně sladkostí, zahuštěných omáček, jídel z rychlých občerstvení. Důležité je dodržovat pitný režim, neboť díky vodě se tělo zbavuje škodlivých látek, lépe zpracovává tuky. Součástí zdravého životního stylu, zachování optimální hmotnosti je také pravidelný pohyb. Měl by vás bavit, přinášet radost, protože pokud ho budete provozovat pouze z donucení, jen kvůli nespokojenosti s váhou, brzy své nadšení vzdáte. Pamatujte na to, že lepší je jakákoli aktivita než žádná.
(mv)
DODATEK
Hladovka jako jedna z forem hubnutí není vhodná nejen proto, že se po ní kilogramy rychle vrátí, ale má také negativní vliv na zdraví. Může být spouštěčem nízkého krevního tlaku, hladiny nízkého cukru, oslabení imunitního systému.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504600
DnesDnes232
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden2852
Tento měsícTento měsíc15946

Partnerské weby

apartman banner