Zčervenání a zduření dásně, mnohdy provázené nepříjemným krvácením, které se objevuje při čištění zubů nebo konzumaci nějakého tvrdšího jídla, je průvodním znakem chronického zánětu dásní - parodontózy. Určitou roli při jeho vzniku sehrávají genetické faktory, nedostatečná starost o ústní hygienu, vyšší věk, častěji postihuje ženy.

Jak se bránit proti tomuto onemocnění? Základem je pravidelná a dokonalá ústní hygiena. V prvé řadě je nezbytné čistit si zuby vhodným zubním kartáčkem. Co by měl splňovat kvalitní zubní kartáček? Nejdůležitější je jeho krátký pracovní konec, malá hlava, neboť se tak lépe ošetří hůře přístupná místa.Nejúčinnější jsou rovně zastřižená, měkká vlákna, neboť se přizpůsobí tvaru zubu, tolik ho nepoškozují.

Podstatná je také volba správné techniky čištění. Nejúčinnější způsob je takový, při němž se kartáček přiloží štětinami na dáseň a rotačním pohybem od dásně směrem ke korunkám zubů se setře povlak z krčků a mezizubí. Nezapomínáme čistit vnitřní stranu zubů. Je třeba mít na paměti, že intenzivním používáním ztrácí kartáček svoji účinnost. Proto ho měníme nejlépe každý druhý, třetí měsíc.

V prevenci se také osvědčuje masáž dásní, která zlepšuje cirkulaci krve ve tkáni a má rovněž velký hygienický význam, pokud se provádí pravidelně. K tomu účelu používáme párátko, kdy nejtenčí konec odlomíme a omotáme smotkem vaty, který namáčíme ve vhodném masážním roztoku. Masírujeme okrajovou dáseň pohybem párátka kolem zubního krčku tak, že párátko k dásni přikládáme zásadně šikmo. Pak se soustředíme na masáž mezizubních prostor.
(mp)

DODATEK
Paradentóza je vlastně bakteriální infekce, která je spojená s odhalováním krčků, vikláním zubů, krvácením dásní, ale také nepříjemným zápachem z úst.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504628
DnesDnes260
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden2880
Tento měsícTento měsíc15974

Partnerské weby

apartman banner