Mnoho lidí trpí při změně počasí bolením hlavy a depresemi. Bolesti hlavy, únava, křeče a deprese, to jsou čtyři signály, které zvěstují, že jsme citliví na změnu počasí, na čas, kdy se tlaková výše vzdaluje a nastupuje tlaková níže a naopak. Citlivost vůči počasí se týká asi sedmdesáti procent obyvatel. Není to sice nemoc, ale k nemoci to může přispět. Mezi počasím a zdravím totiž existuje větší souvislost, než by se mohlo zdát.

Vítr znervózňuje už tak vystresované lidi, teplo a chlad mají vliv na srdce. Dlouholeté studie dokazují, že 78 procent všech zánětů slepého střeva se začaly rozvíjet při změně počasí. Když svítí slunce, akutní onemocnění ustupuje. Jestliže je nebe zatažené, počet onemocnění stoupá. Změnou počasí se mění i magnetické pole Země a tím je narušen náš biorytmus.

Medicína rozlišuje dva druhy lidí citlivých na počasí. Typ T a typ Z. Lidé prvního typu jsou obvykle obéznější, menší a mají dobře prokrvenou pleť. T znamená teplo a tento typ trpí více, když se otepluje. Má sklony k poruchám spánku, bolestem hlavy, zánětům, neurózám, depresím. Typ Z patří k lidem kostnatějším, vyšším. Z znamená zimu. Tento typ trpí, pokud se ochlazuje, a jeho potížemi jsou křeče, průjmy, infarkty a revma.

Oblasti vysokého tlaku působí většinou pozitivně. Vzduch je skoro prostý bakterií. Rány se rychleji hojí, nemoci ustupují. Když se blíží fronta nízkého tlaku, můžeme počítat spíše s chorobami. Když tlak klesá, trpíme bolestmi hlavy, klesá krevní tlak, zvyšuje se nebezpečí trombóz, embolií a infarktů. Studená fronta, která před sebou hrne polární vzdušné proudy, je také nebezpečná. Zvyšuje se počet astmatických záchvatů a migrén, krevní tlak stoupá.
(hen)

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501410
DnesDnes379
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4100
Tento měsícTento měsíc12756

Partnerské weby

apartman banner