Po náročném pracovním kolotoči, v období velkého stresu, starostí a problémů, v čase podzimních plískanic přijde vždycky vhod relaxace ve vaně. Ovšem není koupel jako koupel…

V bylinkách
Bylinné koupele osvěžují a zároveň léčí. A jak si je můžeme připravit? Čtyři plné hrsti bylin dáme do nádoby a spaříme dvěma litry vroucí vody. Necháme vyluhovat, přecedíme a vlijeme do připravené lázně. Jiný způsob je ten, že bylinky nasypeme do plátěného sáčku. Upevníme ho do vany tak, aby byl po celou dobu koupele ponořený ve vodě. Víte, že lipový květ a šalvěj prospívají suché pokožce, výluh z rozmarýnu odstraňuje únavu. Levandule pomáhá při nespavosti, bolestech hlavy, celkově osvěžuje organismus. Při koupelích s použitím bylinných přísad nepoužíváme mýdlo, ani se po nich nesprchujeme.

Šlapací koupele
Střídavé koupele nohou v teplé a studené vodě jsou součástí vodoléčby podle Kneippa. Jde o aktivní pohyb přešlapování nohou ve vaničkách naplněných kontrastní teplotou. Začíná se v horké vodě kolem čtyřiceti stupňů Celsia v trvání jedné až dvě minuty, potom nohy šlapou ve studené vodě o teplotě deset až šestnáct stupňů Celsia patnáct až třicet sekund. Celý cyklus se několikrát opakuje. Tato jednoduchá kúra je vhodná při vegetativních poruchách, uvolňuje unavené svaly a klouby. Nedoporučuje se při rozsáhlých varixech na dolních končetinách.

Blahodárná mořská sůl
Perfektní relaxaci s vynikajícími terapeutickými účinky nabízejí minerální soli. Například mořská sůl Sanatorium Europa je extrémně bohatá na minerály, svojí koncentrací převyšuje sůl z Mrtvého moře. Celkově blahodárně posiluje organismus, má regenerační účinky na svaly, klouby, vzhled a zdraví pokožky. Výborná je na únavu, přispívá k lepšímu usínání a zkvalitnění spánku, působí protirevmaticky, zpomaluje degenerativní procesy. Minerály účinně pronikají do organismu a působí i proti osteoartritidě. Na příjemnou relaxační koupel stačí polovinu sáčku rozpustit v pěti litrech vlažné vody a přidat do vanové lázně o teplotě 36 až 38 stupňů Celsia. Délka koupele se pohybuje mezi deseti až dvaceti minutami. Mořskou sůl Sanatorium Europa lze objednat prostřednictvím zásilkového obchodu Spirit.
(mv)

DODATEK
Léčivé účinky vody využíval bavorský farář Sebastian Kneipp. Součástí jeho terapie byla vodoléčba pro jednotlivé části těla. Kneippovy léčebné postupy neztratily na své aktuálnosti, uplatňují se v rehabilitaci i při lázeňské léčbě dodnes.

 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2371161
DnesDnes411
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden411
Tento měsícTento měsíc25396

Partnerské weby

apartman banner