Člověk nikdy neví, kdy bude potřebovat ošetřit. Drobné poranění, lehčí nevolnost, bolest hlavy, průjem a jiné zdravotní obtíže přicházejí nečekaně a dokážou pořádně znepříjemnit život. První pomoc by v každé domácnosti měla nabídnout lékárnička. V jakém

stavu se nalézá ta vaše? Čas od času, tedy alespoň jednou do roka, je v ní třeba udělat menší inventuru, zkontrolovat, zda obsahuje základní léčiva a zdravotnický materiál. Co by v ní rozhodně scházet nemělo? V každém případě teploměr, prostředek na dezinfekci ran, léky tlumící bolest a snižující teplotu, léky na bolest v krku, přípravek proti průjmu a zažívacím poruchám, cestovní nevolnosti, na popáleniny. K základnímu vybavení patří i obvazové balíčky, gázový obvaz, skládaná vata, náplasti, jednorázové rukavice, nůžky, pinzeta, zavírací špendlíky. 

Při užívání a zacházení s léky je třeba dodržovat určité zásady. Pokud berete současně více léků, poraďte se s lékařem, v jakém sleduje je máte užívat. Nikdy se nesnažte sami snížit množství užívaných léků, o dávkování se vždy poraďte s ošetřujícím lékařem. Při jejich užívání nepijte alkoholické nápoje, zvláště pokud jde o medikamenty užívané na uklidnění, spaní, proti bolestem, na léčení cukrovky a antibiotika. Nikdy nepoužívejte léky v rozespalosti nebo potmě. Každé léčivo použité v nadměrné dávce, může způsobit otravu, větší či menší poruchu zdraví, až bezprostřední ohrožení života. Projevy otravy mohou být velmi rozmanité, například zvracení, ztráta vědomí, halucinace, zástava dechu. Než začnete užívat jakýkoli lék, je nutné si přečíst návod k jeho použití, dodržovat doporučení výrobce. Na vnitřní straně lékárničky mějte telefonní číslo svého lékaře a lékařské služby první pomoci.

Měli byste také vědět, že nepříliš vhodným místem pro úschovu lékárničky je kuchyň nebo koupelna. Drží se v nich teplo a vlhkost, což může mít na její obsah negativní vliv, léky znehodnocovat. Pozor také na to, aby byla z dosahu dětí, proto je lépe pořídit si takovou, kterou lze bezpečně uzamykat. Pokud při její „inventuře“ shledáte prošlé nebo nějakým způsobem znehodnocené léčivo, pamatujte na to, že nepatří ani do odpadkového koře, ani do záchodové mísy. Odneste je do lékárny, kde se postarají o jeho odbornou likvidaci.         

(se)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469907
DnesDnes322
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden322
Tento měsícTento měsíc1537

Partnerské weby

apartman banner