Litice, vystavěné vysoko nad kaňonem řeky Orlice, si svého času oblíbil poslední opravdu český král Jiří z Poděbrad. Jedna ze zdejších pověstí se vztahuje ke třem kamenům vsazeným nad sebou do hradní zdi vedle vstupní 

brány. Jsou do nich vytesány obrysy tří mužů a podle staré legendy se má jednat o pozůstatek templářské, respektive zednářské, kamenické tradice. Sedící postava otesávající kladivem nakloněný sloup na nejvyšším kameni má být stavitel hradu, jiná pověst zase říká, že hradní kovář. Prostřední, rovněž sedící postava, se podobá rytíři oděnému do dlouhého pláště se stuhou přes rameno (nebo černokněžníkovi). Nejspodnější postavu s vousy a založenýma rukama podle legendy naši předci považovali za velkého mudrce a zaklínače duchů.

Sluj vykutaná Saracény

Před mnoha lety vyrostlo na hradním nádvoří několik třešní, na které do hradu chodili místní kluci. Jeden z nich, zvonařův syn zvaný Divíšek, byl při jejich trhání vyrušen přízrakem neznámého rytíře s kordem pověšeným na řemeni a trojhranným kloboukem. Zjevení stálo na hradbách, pozorovalo chlapce a tvářilo se značně naštvaně. Není divu, že se Divíšek zastavil až ve vesnici pod hradem.

Krom tohoto rytíře se v určitý den na hradě zjevují přízraky dávných klíčnic, dívek oblečených v bílých šatech a se svazkem klíčů zavěšeným u pasu. Zjevují se vždy v sudém počtu, ve dvou nebo ve čtyřech.

Na jedné straně skály, na níž stojí Litice, najdeme sluj jménem Myší díra, pracně vytesanou do skály. Sloužila kdysi pro vedení vody z Orlice. Na druhém konci jeskyně je otvor, kterým kdysi pro obveselení panstva padal do hlubiny umělý vodopád. Tuto jen málo využitelnou stavbu podle staré legendy museli vybudovat zajatí Turci (Saracéni).

Traduje se také, že z Litic vede tajná chodba až na sousední hrad Potštejn, což je dobrých 2,5 kilometru vzdušnou čarou. V celém údolí mezi oběma hrady se také za bouřlivých nocí zjevovali běsové štvoucí po nebi divokou zvěř.

Přímo naproti hradu zase podle legendy stával na dnešním Sokolovském vrchu klášter, ve kterém žil tucet stříbrných apoštolů. Také tu měli zlatou Ježíšovu sochu, která je dnes prý uschována někde v podzemí vrchu.

Hrad se měl stát druhým Karlštejnem

„Pyšná pevnost v kraji pyšných lidí“, jak se také Liticím přezdívá, byla postavena už na konci 13. století jako královský hrad v rámci kolonizace tehdy ještě málo osídleného pohraničního pralesa severovýchodních Čech. Podhůří povodí obou Orlic tehdy osídlili členové rodu Půticů, kteří zakládali osady v jihozápadních Čechách. Jména některých původních rodových sídel přenesli i sem pod Orlické hory, kde vybudovali opěrnou síť nových hradů, z nichž vedle Chocně, Kostelce a Potštejna byly také Litice. Hrad ale vzápětí uchvátil mocný rod pánů z Lipé a teprve Karel IV. ho po svém návratu z Itálie spolu s dalšími zemskými hrady vykoupil.

Podle rozsáhlých úprav v pozdější době lze předpokládat, že se Litice měly stát Karlštejnem Jiřího z Poděbrad. Měly tu být v případě nebezpečí ukryty korunovační klenoty a zemské desky. Úctu si hrad zachoval i u Jiříkových synů, takže i do smlouvy o dělení majetku bylo zaneseno, že všechny důležité rodové listiny budou uloženy do truhly se čtyřmi zámky s tím, že každý ze synů bude mít jeden klíč. Tato truhla měla být uložena na Liticích. 

V roce 1495 o pevnost nad Orlicí projevil zájem Vilém z Pernštejna, který si však více oblíbil blízký Potštejn, což znamenalo pro Litice úpadek. Pernštejnové, tvrdí katolíci, vyhnali z panství členy Jednoty bratrské, ale kvůli dluhům nakonec hrad roku 1556 prodali Arnoštu, falckraběti rýnskému a hraběti kladskému. Další majitelé se tu střídali poměrně rychle až do roku 1562, kdy hrad připadl pánům z Bubna (ti jej měli v držení až do roku 1809).

 V roce 1657, kdy se na příkaz rakouského císaře měly české pevnosti jako možná místa odporu Čechů proti rakouské okupaci zbořit, byly Litice označeny už jen jako poloviční ruina. Později, v 18. a 19. století, se na záchraně hradu podílel i známý a uznávaný architekt Josef Mocker.

Text a foto: Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457953
DnesDnes384
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden1079
Tento měsícTento měsíc8899

Partnerské weby

apartman banner