Šamani zastupují roli lékařů, léčitelů, mystiků i duchovních. Samotné slovo pochází od Evenků, velmi zajímavých obyvatel Sibiře. Šamanství se objevuje na Sibiři, v Mongolsku, také v Asii, Americe či Africe. Šlo o prapůvodní celosvětové duchovní

hnutí? Odpověď na tuto otázku je poněkud komplikovaná.

Vývěr šamanského „adepta“ je složitý, častokrát hraje důležitou roli dědičnost „úřadu“. Než se člověk stane šamanem, musí projít zasvěcovacím obřadem (či zasvěcovacím obdobím). Ovšem případní uchazeči se zrovna nehrnou. V Mongolsku nebo na Sibiři je takový povolaný jedinec naplněn hrůzou a ptá se – proč zrovna já… Musí totiž zvládnout své případné neadekvátní reakce, mít kontrolu nad duchy, naučit se sebeovládání během transu. Jde o velmi náročné poslání, díky němuž trpí adept i celá jeho rodina. Utéct před „zlými silami“ není kam. Churaví děti, manželka je na pokraji vyčerpání.

Podivné bytosti na fotografiích

V 80. letech minulého století se profesor Ulrich zabýval fotografováním některých šamanů během transu. Na snímcích se objevily záhadné svítící „provazy a kabely“, létající bubliny, hvězdy a rozmazané skvrny. Za pozornost stojí i opakování pokusu, při druhé návštěvě uznávaný profesor nafotil rozostřené tváře neznámých bytostí. Odkud se vzaly? Bytosti připomínaly lidské postavy a stály v těsné blízkosti šamanů. Ve skutečnosti tam ale nikdo nebyl!

Magická síla hudby a tance

Mezi nejvýznamnější pomůcky patří chřestidla a bubínky. Šamani jsou podle mytologie vyvolenými duchů, při zasvěcovacích obřadech jsou jimi roztrhání na kousky, poté opětovně „složeni“. Proměna (pochopitelně pouze duchovní) takového člověka je značná. V koketování s démony pokračují i nadále, mají své hlavní a pomocné, dokáží sami astrálně cestovat, předvídat, léčit. Šamani se údajně stávají i zvířaty, hovoří s nimi, následně se jejich duše vracejí do lidské tělesné schránky.

Pro moderního člověka jsou takové představy a teorie nepochopitelné, proto často pokládáme šamany za psychicky nemocné jedince. Hudba, tanec, rekvizity, extáze jsou jako z pohádek. Vše bylo ale tisíckrát podrobeno vědeckému zkoumání a zjistilo se, že každý z těchto atributů má nezastupitelnou roli, magickou sílu.

Záhadné celosvětové učení

Na smrtelné posteli ti opravdoví a nejschopnější šamani předávali svá tajemství následovníkům. Byla přísně střežena a předávána pouze ústní formou, podobně jako židovská kabala či keltské moudrosti. Šamanismus je rozhodně jedno z nejzáhadnějších učení. Nemá své chrámy, svaté knihy, ani představené. Navíc zasahoval s překvapivou razancí všechny světové kultury. Odkud se vzala tato neuvěřitelná jednota? Hledání odpovědi nebude rozhodně jednoduché.

Jiří Nový

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469875
DnesDnes290
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden290
Tento měsícTento měsíc1505

Partnerské weby

apartman banner