„Tvořit znamená vidět. Autorem tohoto citátu je norský dramatik Henrik Ibsen, jehož hry jsou, po Shakespearových dramatech, nejčastěji uváděny na světových jevištích. Byl výborným znalcem lidských povah a nemilosrdně je vykresloval. Diváci se v jeho hrách často viděli jako v křivém zrcadle, což se jim

mnohdy nelíbilo.

Pamatujete na jeho rozmazlenou Noru ve stejnojmenném filmu? Přesvědčivě ji ztvárnila americká herečka Jane Fonda. Ibsen však tuto svoji nejslavnější hru opatřil názvem Domeček pro panenky. Po jejím uvedení byly feministky na Henrika Ibsena doslova nabroušené. Ale on je odbyl tím, že je mu ženská otázka doslova ukradená. Traduje se, že Ibsen nebyl právě příjemným člověkem. Na námitky svých diváků a některých oponentů prý odpovídal stručně: „Myslíte?“ V Německu tehdy museli divadelní dramaturgové závěr hry o Noře předělat, protože by společnost nesnesla fakt, že Nora opustila kromě manžela i děti. To prý za žádných okolností nejde.

Otec ze zoufalství začal pít

Pojďme si tedy povědět více o životě a díle Henrika Ibsena, výrazné postavy světového dramatu.

Narodil se roku 1828 v jihonorském Skienu. Letos, 20. března, si tedy připomeneme 190. výročí. Přišel na svět do velmi zámožné rodiny – jeho otec pocházel z rodu rejdařů. Spekulace na burze však Ibsenovi staršímu zlomily vaz, a to již krátce před jeho 40. narozeninami. Snažil se pak zabezpečit rodinu všelijak, ale uchytil se vždy jen na chvíli jako zřízenec na různých úřadech. Poctiví a pracovití Norové mu totiž jeho pověst bankrotáře nikdy neodpustili, provázela ho neustále. Pak to Knud Ibsen vzdal a začal hledat útěchu v alkoholu.

Henrik již jako patnáctiletý musel opustit školu a uchytil se jako pomocník v jedné lékárně. Tam se zapletl se služebnou a výsledkem avantýry bylo nemanželské dítě. Na to sice platil alimenty celých patnáct let, ale nikdy se už pak k němu ani k jeho matce nehlásil.

Catilina skončila u hokynáře

Jeho první dramatický pokus se jmenoval Catilina. Hru napsal v jednadvaceti letech a nakladatelé ji odmítli nezralému mladíkovi přijmout. Tušili, že odmítají prvotinu budoucímu králi dramatu? Jistěže ne. Henrikův obětavý přítel Ole Karelius Schulerud ji pak vydal vlastním nákladem, ale skoro všech 250 výtisků skončilo na pultě místního hokynáře jako balicí papír.

Ibsen to však nevzdal a jeho první s úspěchem uváděnou hrou se o rok později, v roce 1850, stala Mohyla. Námět čerpal ze slavné vikingské minulosti. Drama mu přineslo i existenční jistotu. Stal se totiž scénáristou v bergenském divadle a musel se zavázat, že pro tamější scénu napíše každý rok jeden divadelní kus. Po vypršení sedmileté smlouvy odešel do Kristianie (dnešní Oslo) do nově založeného Norského divadla. Zde však měl smůlu, divadlo po nějakém čase zkrachovalo. Sice ho přijalo druhé místní divadlo, ale plat mu nabídlo jen poloviční (navíc vyplácený nepravidelně). Proto si musel Henrik přivydělávat jako publicista, ale i v tomto oboru byl úspěšný. V roce 1864 se na něj usmálo štěstí v podobě cestovního stipendia a za pobytu v Německu, Itálii a Rakousku vznikla jeho neslavnější díla, například Stavitel Solness.

Rodnou zemí byl zklamán

Proslulý dramatik se samozřejmě zajímal o osud své rodné země. A tak se nelze divit, že se nemohl smířit s úlohou Norů v dánsko-pruské válce o Šlesvicko a Holštýnsko, která se udála v roce 1864. Švédové ani Norové Dánům při prusko-rakouské invazi nepomohli a Ibsen byl tím velmi zklamán.

Do vlasti se vrátil až v roce 1892 a napsal zde své poslední čtyři hry. Zemřel roku 1906 po pěti letech, kdy byl v důsledku mrtvice upoután na lůžko.

Možná vás bude zajímat, že jako první u nás uvedlo jeho hry Švandovo smíchovské divadlo. Příležitost pro ztvárnění Ibsenových postav dostal například Eduard Vojan a Hana Kvapilová. A víte, že na překladech jeho her se podílel i spisovatel Jakub Arbes?

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453252
DnesDnes568
VčeraVčera591
Tento týdenTento týden1159
Tento měsícTento měsíc4198

Partnerské weby

apartman banner