Kvalitní noční spánek po dobu šest až osm hodin je důležitý pro zdraví a umožňuje nám být v dobré formě. Chronická nespavost je poměrně vážná porucha, kterou trpí až dvacet procent lidí. Mezi příznaky nespavosti patří obtížné usínání, časté probouzení, dlouhé pauzy před opětovným usnutím, brzké ranní probuzení s neschopností znovu

usnout, záměna dne a noci, nebo také nekvalitní spánek, kdy se člověk cítí ráno unavený.

Než začnete užívat prášky na spaní, vyzkoušejte bylinky. Kozlík lékařský se osvědčil jako důležitý rostlinný prostředek na usínání. Patří mezi rostlinná sedativa, zklidňuje a odstraňuje potíže při usínání. Současné studie prokázaly, že užíváním kozlíku se zvyšuje kvalita spánku, zkracuje se doba usnutí a snižuje doba nočního probouzení. Po třítýdenním užívání této bylinky se zlepšuje i celkový pocit přes den. Na rozdíl od chemických prostředků na spaní není u kozlíku riziko návyku. Nemá narkotické účinky, jak tomu bývá u syntetických léků na spaní, které by vedly k omámení následujícího dne. Nejúčinnější je tinktura připravená extrakcí čerstvých kořenů v koncentrovaném alkoholu, která je známá jako baldriánové kapky.

Německý lidový léčitel Hufeland prohlásil, že: „Kozlík je jedno z nejlepších nervových léčiv. Použitím kozlíku lze předejít nervové vyčerpanosti a tím i mnoha horším chorobám.“ Kozlík posiluje nervy a tiší nervovou podrážděnost. Osvědčil se i při depresích, jeho cenné látky přispívají k uvolnění a uklidnění.

Velké dávky kozlíku lékařského by ale mohly způsobit bolesti hlavy, křeče, nevolnost a rozostřené vidění. Kozlík by se neměl užívat s tabletkami na spaní a uklidnění, které jsou na lékařský předpis. Avšak kombinace s jinými bylinkami, například chmelovými šišticemi nebo meduňkou, je možná a účinná.

(žuk)

DODATEK

Kozlík nepodáváme dětem mladším dvou let. U starších dětí a osob nad 65 let začneme s malými dávkami, které můžeme podle potřeby zvýšit.

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475397
DnesDnes564
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1738
Tento měsícTento měsíc7027

Partnerské weby

apartman banner