3008zdraví ve zkratceJídelníček při osteoporóze

Patří k civilizačním onemocněním, které nejčastěji postihuje starší generaci a ženy po menopauze. Osteoporóza je metabolické onemocnění kostí, kdy ubývá kostní hmota a jejím hlavním důsledkem jsou zlomeniny. Tou nejčastější bývá u starších

lidí zlomený krček stehenní kosti. V prevenci, stejně jako při zjištění osteoporózy, je důležitý vyvážený jídelníček. Kdo se vyhýbá mléčným výrobkům, ostatní stravou přijme asi polovinu množství vápníku, které tělo potřebuje. Pokud taková strava trvá roky, projeví se to i na kvalitě a složení kostí. Tělo si potřebuje udržovat určitou koncentraci vápníku v krvi. Je-li množství nedostačující, sahá pro vápník do své zásobárny, a tou jsou kosti. Jeho nejvýznamnějším zdrojem jsou zmiňované mléčné výrobky, v menší míře ryby a vejce. Více než padesát procent vápníku dokáže tělo využít ze zeleniny, jako jsou například květák, čínské zelí, řeřicha, kedlubny. Do jídelníčku je třeba zařazovat luštěniny, hodně vápníku obsahují sója i fazole, vynikajícím zdrojem je mák. Ve stravě je dobré pamatovat na ořechy a mandle. Je třeba ale také vědět, že využití vápníku v organismu omezují fosfáty, a tak je nežádoucí nadměrná konzumace sladkostí, polotovarů, instantních polévek, konzervovaného masa a podobně.

Kdy volat okamžitě lékaře?

Mrtvice se týká každého, bez ohledu na věk, přičemž některé varovné signály se mnohdy nebezpečně podceňují. Choroba vzniká většinou na podkladě uzávěru mozkové tepny krevní sraženinou a nejčastějšími příznaky bývá slabost končetin na jedné straně těla nebo tváře. Nezřídka se dostavují problémy se zrakem, porucha komunikačních schopností a chůze, ztráta koordinace, postižený působí zmateně, nerozhodně, dezorientovaně. Přihlásit se může také prudkou bolestí hlavy bez zjevné příčiny. Pro záchranu je nejdůležitější čas, co nejkratší doba k tomu, aby se postiženému dostalo odborné péče. V případě zmiňovaných příznaků je třeba okamžitě volat záchrannou službu, linku 155.

(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500753
DnesDnes402
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3443
Tento měsícTento měsíc12099

Partnerské weby

apartman banner