26 2711krumlovska 1Jak vznikl název Krumlova? Jednoduše. Poloha města je v zákrutech Vltavy a počeštěním terénní konfigurace vzniklo z německého výrazu krumme Aue /křivý luh/, Krummau.

 

Trochu historie

Mnoho generací zpět, jak daleko až sahá lidská paměť, zde byla pustá krajina, kterou procházely obchodní cesty. Ve snaze osídlit pohraniční území dávali ho panovníci za dobré služby členům svých družin. Státní hrad a zámek v Českém Krumlově se svojí velikostí řadí hned za Pražský hrad. V roce 1992 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Jeho historie se datuje od poloviny 13. století, kdy jej založili páni z Krumlova. Vymřeli v roce 1302 a panství zdědili

jejich příbuzní Rožmberkové, kteří zde žili celých 300 let. S jejich jménem je spojena doba největšího rozkvětu zámku. V roce 1602 zámek odprodal poslední Rožmberk Petr Vok císaři Rudolfu II. Pak se jako majitelé střídali Eggenbergové, Schwarzenbergové a v roce 1947 byl zámek zestátněn.

26 2711krumlovska 2Unikátní dřevěný kočár

V hale Eggenbergů je jedinečný dřevěný pozlacený kočár. Pro diplomatickou misi ho nechal v roce 1638 v Římě zhotovit Jan Antonín Eggenberg. Byl použit jen jednou pro dopravu darů z paláce Eggenbergů v Římě do Vatikánu. Při audienci oznámil Jan Antonín Eggenberg papeži Urbanovi VIII. volbu Ferdinanda III. římským císařem. Kočár byl tažen šesti koňmi

a doprovázen pážaty, jejichž kostýmy lze vidět za sklem v rohu místnosti. Poté byl kočár rozebrán a převezen do Štýrska na zámek Eggenberg. Teprve syn Jana Antonína, Jan Kristián, dal kočár převézt do Krumlova a opět sestavit.

Hudební tradice divadla sahá do 16. století

Turistickým lákadlem je v maškarní sál. Je to největší a nejreprezentativnější místnost celého zámku. Byla vymalována v roce 1748 scénami z maškarního plesu vídeňským malířem Josefem Ledererem. Umělec sám se zobrazil v prvním okenním výklenku. V maškarním sále se předváděla aristokratická společnost a jsou zde scény s charakteristickými postavami z dobových francouzských a italských komedií. Na třech stěnách je zachycena karnevalová atmosféra na 135 různých postavách, nejen exotických z Číny, Turecka, ale i francouzských, z komedie dell'arte, včetně Kolombiny a Harlekýna. Působivá je postava dívající se do zrcadla.

Na velkém balkoně, na jehož stěnách jsou namalovány hudební nástroje, hrávali muzikanti. Maškarní sál nebyl používán jen k tanci, ale i pro divadlo. Doložená hudební tradice sahá v Krumlově až do 16. století, kdy zde existovala dvorní kapela a hrálo se divadlo. Vrcholný rozvoj přišel v době baroka. Divadlo je dnes světovým unikátem. Zvláště si nenechte ujít jeho technické vybavení pod pódiem.

Tragická smrt kněžny Pauliny

Nezapomeňte se zeptat na kopii plesových šatů dvanáctileté dcery Marie Pauliny, které jsou

na zámku k vidění. Kněžna Paulina byla vzdělaná dáma, hovořila pěti jazyky, malovala, zpívala a hrála na několik hudebních nástrojů. Tragicky zahynula ve 36 letech 1. června 1810 na plese v Paříži, konaném na počest chystané svatby císaře Napoleona s rakouskou arcivévodkyní Marií Luisou. Od převržené svíčky chytil celý dřevěný sál. Kněžnu zachránili mezi prvními. Vydala se však hledat svoje dvě dcery. Nevěděla totiž, že jsou již v bezpečí. Z plamenů se už nevrátila.

Petr Vokáč

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453253
DnesDnes569
VčeraVčera591
Tento týdenTento týden1160
Tento měsícTento měsíc4199

Partnerské weby

apartman banner