art 214996 960 720Jedno ze středisek centrálního Krušnohoří, bývalé horní město Měděnec, leží na náhorní planině krušnohorského hřbetu pod vrcholem Mědníku. Od dávných dob až po dnešek je na této obci vidět, že život na hřebenech hor nepatřil právě ke snadným. Cesta po trati

Chomutov – Vejprty, která šplhá Krušnými horami do Měděnce, je sice romantická, ale nelze se ubránit pomyšlení, kolik úsilí stálo její vybudování v době, kdy neexistovala těžká mechanizace.

Významná privilegia

Měděnec vznikl roku 1520 při dolech na měděnou rudu (s malou příměsí stříbra) a v roce 1588 byl povýšen na město. Jeho obyvatelé získali významná privilegia – vaření piva, výkup stříbra, svobodné stěhování či převádění majetku do jiných míst. Slibný rozvoj však ukončila třicetiletá válka a nucené vystěhovalectví pro náboženskou víru. Upadající těžbu pak částečně nahradil rozvoj řemesel, ale předchozí slávy město již nikdy nedosáhlo.

Dobývalo se za tvrdých podmínek

Na drsné poměry upozorňují i tradiční lidové stavby hrázděného krušnohorského typu. Mají totiž dva vchody, umístěné nikoli v přízemí, ale v patře. Majitelé domů se tak jistili pro případ, že kvůli přívalům sněhu nebude možné spodní dveře otevřít. I v těchto podmínkách dobývali obyvatelé Měděnce své živobytí v hlubinách hor. Především však Mědník s rotundovou kaplí, jejíž zvon odměřoval horníkům směny, je protkán chodbami. Na jeho západním úpatí ústí bývalá prohlídková štola, která v podzemí navazuje na tzv. Malachitovou jeskyni, tedy štolu, v níž se už od středověku dobývala měděná ruda. V letech 1967 – 1992 docházelo k pokusům obnovit u Měděnce doly na magnetit, roku 1994 zde dokonce zahájil činnost soukromý hlubinný důl, ale v roce 1998 zdejší těžba definitivně skončila.

Co říkají pověsti?

Legenda praví, že za tichých nocí lze z nitra Mědníku zaslechnout ťukání kladívek permoníků, kteří zde dobývají stříbro, zatímco jejich druhové zase hlídají velké poklady. Vstup k pokladům je však lidskému oku neviditelný a odhaluje se pouze jednou za rok o Velikonocích. Ale ani tehdy se vetřelec nemusí k pokladům dostat, protože je, kromě skřítků, hlídá velký pes s ohnivýma očima. Ten nezaútočí pouze na dítě či dospělého, kteří nikdy nehřešili a jejichž duše zůstala čistá.

Klíč ke všem kouzlům

Podle jiné pověsti se v nitru Mědníku ukrývá zakletá měděná panna. Najít ji a zároveň vysvobodit je možné pouze jednou za sto let. Kdy však nastane ten správný čas, to zatím nikdo neví. Kdyby se to přece jen někomu podařilo, mohl by získat jak poklady nesmírné ceny, tak se rovněž stát pánem Krušných hor. Pověsti se též zmiňují o tom, že právě někde zde by se měl nacházet rozhodující klíč ke všem kouzlům a vstupu do celého Krušnohoří. Proč právě zde? Snad je v tom obsažena i hlubší moudrost. Kdo se totiž nesmíří se zdejším drsným podnebím a životem, ten se nikdy srdci hor nepřiblíží.

Pavel Kovář

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475402
DnesDnes569
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1743
Tento měsícTento měsíc7032

Partnerské weby

apartman banner