Bolest je psychický stav či pocit, který má velký význam pro ochranu organismu před poškozením, neboť upozorňuje, že k takovému poškozování dochází nebo by v nejbližší době mohlo dojít. Lékaři dělí bolest na

 akutní a chronickou. Zatímco akutní bolest stejně jako horečka upozorní na to, že v těle není něco v pořádku, chronická bolest je sama o sobě nemocí a musí se léčit.
+ Strava, kterou konzumujeme, buď bolest (nebo i zánět) podporuje nebo jí zabraňuje. Potraviny obsahující nenasycenou mastnou kyselinu arachidonovou, jako jsou vnitřnosti, játra, srdce, drůbeží droby, tučné vepřové maso, hovězí maso, játrová paštika, vejce (zejména žloutek), tučné mléčné výrobky a sýr camembert podporují bolest. Organismus je musí zpracovat a štěpí tak kyselinu arachidonovou na látky, jako jsou hormony, prostaglandiny a leukotrieny, které řídí mechanismy zánětu, stahují cévy a podporují krevní srážlivost. Výsledkem tohoto procesu je bolest. Doporučuje se přestat jíst tyto potraviny na dobu dvou týdnů. Potom je zkuste do stravy vrátit a uvidíte, zda se bolest a zánět zhorší. Jestliže se tak stane, tyto potraviny z jídelníčku vyřaďte úplně. Protizbraní proti bolesti je čerstvá nebo dušená zelenina a ovoce. Jsou to potraviny, které představují nejlepší volbu, jak snížit bolest a zánět.
+ Rozvařené jídlo nebo jídlo připravované při vysokých teplotách - smažené pokrmy, hranolky, spálené maso na rožni, podněcují zánět a u některých lidí zvyšují bolest.
+ Strava obsahující velké množství cukru a malé množství bílkovin narušuje schopnost organismu regulovat přiměřeně hladinu cukru v krvi. Vysoké hladiny glukózy v krvi zvyšují zánět a podněcují bolest.
+ Je nezbytné vyvarovat se kávy, neboť obsahuje látky, které blokují funkci přirozených protibolestivých substancí vytvářených organismem, jako jsou například endorfiny. Bolest i zánět může zhoršovat i alkohol.
(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475551
DnesDnes140
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1892
Tento měsícTento měsíc7181

Partnerské weby

apartman banner