Také jste naštvaní, když při pohledu z okna zjistíte, že je před vámi deštivý den? Ať je venku modrá obloha či nevlídně zataženo, počasí zůstává nejčastějším námětem konverzace nebo přinejmenším jejím úvodem. Na většinu lidí má počasí obrovský vliv. Počasí je proměnlivým a trochu záhadným činitelem, který zasahuje nejen do našich plánů, ale podle meteorologů a dalších odborníků lze tvrdit, že má i rozhodující vliv na lidskou psychiku. Není to jen klesání nebo stoupání barometrického tlaku, ale i vlhkost vzduchu a celá řada dalších vlivů. U někoho se dostaví změny nálady při blížící se bouřce, sněhové vánici, při silném větru, někdo cítí velkou nepohodu ve dnech, kdy teplota stoupá k tropickým hodnotám. Při změnách počasí narůstá i počet určitých onemocnění, například infarkty, cévní mozkové příhody. Mnoho lidí si stěžuje na celkovou nevolnost, úzkost, někteří dokáží změny počasí předvídat několik dní dopředu.
Meteosenzitivní lidé pociťují zranění z minulosti, stěžují si na nejrůznější bolesti, počasí do značné míry ovlivňuje i jejich psychiku. Chladné počasí spojené s deštěm a nedostatkem slunečního záření u mnohých jedinců vyvolává pocity smutku, nejistoty, pesimismus. Při poklesu tlaku řada osob pociťuje nervozitu, bolesti hlavy, závratě, do ničeho se jim nechce. Jak dokládají statistické údaje, v období, kdy je méně slunečního světla, také stoupá počet sebevražd.
Nejlepší cesta, jak předcházet těmto stavům, je sledovat, jaké změny nás vyvádějí z míry a v té době se vyvarovat všeho, co organismus přetěžuje. Alkoholu, kouření, většího množství kofeinu, ale i větší fyzické námaze, náročným činnostem. V neposlední řadě je dobré naučit se zbavit mysl nepříjemných myšlenek, pokusit se o pozitivnější přístup. Adaptační systém organismu naopak podporuje pravidelné otužování, sprchování v chladné vodě, vhodné je zařadit bez ohledu na počasí co nejdelší pobyt na čerstvém vzduchu, věnovat se sportovním aktivitám, relaxačním technikám.
(es)

DODATEK
Podle vědců je ideální teplotou, při které se organismus cítí poměrně dobře, asi 22 stupňů Celsia.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500319
DnesDnes613
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden3009
Tento měsícTento měsíc11665

Partnerské weby

apartman banner