Pánů tvorstva, kteří se rozhodnou pro dietní režim jenom proto, aby lépe vypadali a byli pro své protějšky atraktivnější, bude určitě méně než těch, co ke skromnějšímu jídelníčku a k nutnosti shodit nadbytečné kilogramy vede varovně zdvižený prst lékaře, nějaký zdravotní problém. Přesto má silnější polovina lidstva při hubnutí větší výhodu než ženy. Proč?
Zatímco se ženám nadbytečný tuk ukládá především v oblasti pozadí a stehen, muži přibírají zejména v pase. Navzdory typické pneumatice kolem pasu mívají muži štíhlé nohy a ruce, takže při pohledu zezadu nic nenasvědčuje tomu, že trpí nadváhou. U žen se viditelně zvětšuje nepoměr mezi horní a spodní polovinou těla. Z tohoto faktu je třeba vycházet i při strategii hubnutí.
Když se muž rozhodne hubnout, bývá oproti ženě mnohem úspěšnější, jeho změna životního stylu je na jeho postavě velmi brzy zřetelná. Pánové se totiž většinou stravují nezdravě, jídelní lístek nijak zvlášť neřeší a svoji nadváhu neprožívají tak vážně, jako jejich půvabné protějšky. Nutriční terapeuti soudí, že mužský organismus si na nízký energetický příjem rychle zvykne, muži rozhodně nemívají tolik pokusů o redukci váhy jako ženy. Problémem mužů je spíš nedostatek informací o zdravé výživě a časový stres. Tedy neschopnost zorganizovat si věci tak, aby se mohli pravidelně stravovat, dodržovat potřebný dietní režim a také si našli čas pro intenzivní pohybové aktivity, sport, které jsou důležitou součástí redukčního režimu.
Jak naznačují statistické údaje, muži se ke změně životního stylu odhodlávají sice delší dobu, ale jestliže mají správnou motivaci a k hubnutí se skutečně rozhodnou, mají mnohem větší výdrž než ženy a svého vysněného cíle dříve či později dosáhnou.
Zatímco dvacetiletí muži si svoji váhu nemusí nijak bedlivě střežit, u třicátníků už je žádoucí si svoji hmotnost hlídat, neboť obezita je rizikovým faktorem kupříkladu dny, cukrovky, artritidy. S nadměrným obvodem pasu u čtyřicátníků stoupá riziko srdečních onemocnění, cukrovky, mozkové příhody a jiných civilizačních chorob. Důležité je vyhýbat se tučným pokrmům, sladkostem, do jídelníčku přidat více vlákniny, ryb, dopřát si alkohol v rozumné míře. U padesátníků škodí nadváha nejen zdraví, ale také zbytečně přidává na věku. Někteří bohužel s odevzdaností rezignují na svůj vzhled a zvýšené riziko chorob, spojené třeba s obezitou, vnímají jako něco, co k přibývajícím létům zkrátka patří.
(map)

DODATEK
Nadváhou a obezitou trpí přes šedesát procent českých mužů a více než polovina žen.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500284
DnesDnes578
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden2974
Tento měsícTento měsíc11630

Partnerské weby

apartman banner