Vědci popsali tři charakteristiky lidského věku. Tím prvním je chronologický věk, který odpovídá tomu, co prozrazuje náš rodný list. Biologický věk je měřítkem toho, jak funguje náš organismus. Tento věk můžeme změnit tím, že přijmeme za svá pravidla týkající se zdravého životního stylu. Psychologický věk vypovídá o tom, jak se sami cítíme. Je těsně spjat s věkem biologickým, jestliže tělo funguje výkonnějším způsobem, pociťujeme více energie. Stárneme do té míry, do jaké věříme, že bychom stárnout měli.
Náš věk úzce souvisí s tím, jakým způsobem využíváme kapacitu mozku. Jak stárneme, používáme mozek stále méně. Jakmile ztratíme zájem o učení se novým věcem, stáváme se starými. I v tomto případě platí základní pravidlo, že nepoužíváme-li nějaký sval, atrofuje a slábne, naopak když ho posilujeme, zesílí. Záleží jen na nás, zda budeme „starci“ nebo „duševní mladíci“. Je celá řada cviků na zvyšování kapacity našeho mozku, zlepšení paměti a koncentrace.
Buďte spokojeni se svým věkem. Jednejte tak, jak se cítíte, ne tak, jak se domníváte, že byste měli vzhledem ke svému věku jednat. Nepřipouštějte si myšlenku, že jste příliš staří a že nemůžete dělat věci, které máte rádi, ale které dělají jen mladší lidé. Věřte mi, že právě v tomto okamžiku, kdy čtete tyto řádky, máte ideální věk na své plány a představy. Všichni jsme schopni být v každém věku prospěšní a udělat svět lepší pro svoje děti, vnuky…
K typickým rysům „mladé mysli“ patří chuť neustále se vzdělávat. Mysl je třeba trénovat, výrazně ji omlazuje práce a rozmanitá činnost. Čtěte klasickou literaturu a poezii, zajímejte se o osud úspěšných osobností, o knihy zaměřené na osobní rozvoj. Navštěvujte kurzy a místní přednášky, zapište se do kurzu jógy nebo malování, studujte cizí jazyk, cestujte a poznávejte nová místa, navštěvujte koncerty, choďte do muzeí a galerií… Vše, co vám dělá dobře, je dobré i pro vaši mysl a duši. Bylo by smutné neužívat si možná nejpříjemnější a nejtvořivější životní etapu. Pokuste se najít takovou činnost - koníčka, tedy něco, co vás bude zajímat a v čem můžete vyniknout. Jste-li mladšího věku, vaše seberealizace ve volném čase může mít velký vliv na váš další život a ulehčí vám stárnutí. Navíc touto činností si můžete kompenzovat svou nespokojenost z nesprávně zvoleného či nezajímavého zaměstnání.
(žuk)

DODATEK
Johan Wolfgang Goethe velice hezky napsal: Štěstí je poznat v mládí přednosti stáří a stejné štěstí je udržet si ve stáří přednosti mládí.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2502831
DnesDnes336
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden1083
Tento měsícTento měsíc14177

Partnerské weby

apartman banner