Užít tabletku před jídlem, nebo až po něm? Zapít lék mlékem či obyčejnou vodou? Za to, co a jak přijímá pacient do svého těla, je sám zodpovědný. Jak se léky užívají, rozhodně není jedno. Na co bychom měli pamatovat?
+ Pokud si nejste jistí, důležité je přečíst si pozorně příbalový leták. Nikdy neukládejte léky bez originální krabičky a příbalového letáku. Může se stát, že si za čas nevzpomenete, k čemu je lék určen a nedozvíte se, kdy mu končí doba použitelnosti.
+ Při jakýchkoli pochybnostech se neostýchejte zeptat na správný postup při užívání léků lékárníka nebo ošetřujícího lékaře.
+ Léky mohou působit na každého jinak. Pokud vás při užívání překvapí nepříjemné věci jako vedlejší účinky, obraťte se na svého lékaře. V žádném případě není správné ukončit užívání na základě vlastního rozhodnutí. Vysazení léku při prvotním zlepšení stavu, například u antibiotik, je velmi nebezpečné.
+ Nikdy neužíváme léky, které jsou prošlé a skončila jim doba spotřeby, mohou být neúčinné. Odevzdejte je do sběrných nádob zřízených v každé lékárně.
+ Léky zásadně neskladujte na místech vystavených slunečnímu záření, v blízkosti tepelných zdrojů, u sporáku nebo ve vlhkém prostředí. Vhodné je suché, tmavé místo, některé léky doporučuje výrobce uchovávat v chladničce.
+ Kapsle a tabletky se doporučují zapíjet dostatečným množstvím vody ve stoji nebo ve vzpřímeném sedě.
+ Před užitím tekutého léku je třeba nejdříve zatřást lahvičkou, jinak by mohla zůstat účinná látka na dně obalu či na jeho povrchu a pacient neužije přesnou dávku léčiva.
+ Častým problémem při užívání tablet je jejich velikost. Pokud vyvstane takový problém, měli byste to svému lékaři oznámit. V mnohých případech se dají formy léků zaměnit. Rozhodně není správné tabletky kousat, lámat a podobně. Například obal u kapslí má v mnohých případech ochrannou funkci před žaludeční kyselinou. Tableta s postupným uvolňováním bez dělící čáry se nesmí ani půlit, ani čtvrtit.
+ Důležitou úlohu při užívání některých léků sehrává strava. Některé se musí užívat zásadně nalačno, některé až po jídle, aby nedráždily žaludek. Mnohá léčiva není vhodné kombinovat s mléčnými výrobky, neboť mohou snižovat jejich účinek. Například při užívání léků na štítnou žlázu se nedoporučuje užívat třezalkový čaj nebo konzumovat pokrmy s kapustou, brokolicí a ředkvičkou. Obecně se k zapíjení léků nedoporučují ovocné šťávy, zakázaná je i konzumace kávy a alkoholu.
(map)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501299
DnesDnes268
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden3989
Tento měsícTento měsíc12645

Partnerské weby

apartman banner