V každém věku je potřeba starat se o svoji pleť. Podle toho, jaký typ máte, je třeba zvolit správnou kosmetiku. Normální pleť je dobře prokrvená, bez viditelných žilek, je poměrně odolná proti vlivům životního prostředí i počasí. Slabé mastné stopy se objevují v oblasti čela, nosu a brady. Suchá pleť bývá v mládí pěkná, ale brzy se na ní vytvoří vrásky. Tento druh pokožky někdy šupinatí, na zevní vlivy je velmi citlivá. Pro smíšenou pleť je typická mastnota v tak zvané T zóně, zejména ve střední části obličeje. Tváře bývají suché, pokožka v očních partiích sušší. Na každodenní péči se hodí spíše hydratační emulze namísto olejových make-upů. Pro mastnou pleť jsou typické rozšířené póry na pokožce, které se nadměrnou produkcí mazu ucpávají. Má sklon k tvorbě uhříků a vřídků, v některých případech může reagovat velice citlivě a alergicky. Na druhou stranu má tento typ výhodu v tom, že bývá do vysokého věku hladká a bez vrásek. Vyžaduje však pravidelnou návštěvu kosmetičky, neboť podcenění každodenního čištění může způsobovat nepříjemné vyrážky, záněty, vést k tvorbě akné. Tomuto typu pokožky udělají dobře jemné hydratační krémy, make-upy s antibakteriálními přísadami.
Bez rozdílu na typ pleti, každá pokožka potřebuje večerní odlíčení, šetrné očištění od make-upu, špíny a potu.
Také jídelníček do značné míry ovlivňuje kvalitu a vzhled pleti. Chceme-li ji udržet v dobré kondici co možná nejdéle, je třeba vedle používání kvalitní a správné kosmetiky dbát na zdravou životosprávu. Je vědecky dokázáno, že vitaminy a minerály v potravě mohou významně zpomalit stárnutí, snížit škodlivé následky slunečního záření, kouření či znečištěného prostředí.
Víte, že vitamin A chrání pleť před akné, zabraňuje předčasnému vzniku vrásek, podporuje obnovu buněčné struktury, výrazně přispívá k oživení pleti, preventivně působí proti vzniku stařeckých hnědých skvrn? Najdeme ho v živočišných potravinách, jako jsou maso, drůbež, sýry, vejce nebo máslo. Provitamin A - betakaroten chrání pleť před škodlivým UV zářením, proto je důležité konzumovat především červené, zelené a oranžové druhy ovoce a zeleniny.
Dostatečné množství vitaminu B v potravě nás ochrání před mastnými vlasy a pletí nebo třeba zvýšenou tvorbou vrásek nad horním rtem, proti předčasnému šedivění vlasů. Komplex vitaminů skupiny B udržuje pleť svěží, je celkově pravým balzámem krásy. Vitamin B 2 působí preventivně proti ekzémům, jeho nedostatek se projevuje postižením kůže a sliznic. Jeho nejbohatším zdrojem jsou sušené pivovarské kvasnice, semena dýní, špenát, křen, banány, mléčné výrobky, vejce, výrobky z celozrnné mouky.
Vitamin C podporuje tvorbu kolagenu, pleť zpevňuje a vypíná, předchází předčasnému stárnutí. Jeho nedostatek může vést k tmavým skvrnám na pokožce, rychlejší tvorbě hlubokých vrásek a jiným příznakům stárnutí.Tento vitamin obsahují nejvíce citrusové plody, ovoce a zelenina, zejména červená paprika, brokolice, růžičková a hlávková kapusta, kedlubny, mrkev, jahody, kiwi.
Stav kůže zlepšuje, kůži chrání před poškozením UV zářením, vznikem vrásek vitamin E. Najdeme ho v ořeších, mandlích nebo slunečnicových jádrech, sýrech, zelí, celeru, červené řepě, ve výrobcích z celozrnné mouky.
(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506384
DnesDnes223
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden223
Tento měsícTento měsíc17730

Partnerské weby

apartman banner