Při redukční dietě je třeba zaměřit se na netučné mléčné výrobky. Oblíbenou potravinou jsou sýry, ale při jejich nákupu pozorně čtěte etiketu. Údaj na etiketě znamená množství tuku obsaženého v sušině (t.v s.), a to proto, že sýry během zrání ztrácejí vodu. Tento údaj nás neinformuje o absolutním množství tuku, ale dá se velmi snadno vypočítat. Obsah tuku zjistíme podle vzorce: (obsah tuku v sušině x obsah sušiny v sýru) : 100. Například: sýr obsahuje 30 procent t.v s. a 50 procent sušiny - (30 x 50) : 100 = 15 gramů. Uvedený sýr tedy obsahuje 15 gramů tuku ve 100 gramech.
K nejméně tučným sýrům patří syrečky (tyčinky, koláčky či tvarůžky). Díky nízkému obsahu tuku jsou někdy označovány za světovou raritu. Nízký obsah mají i sýry typu cottage a některé tavené sýry, které obsahují do 30 procent tuku v sušině s obsahem energie do 700 kilojoulů. Také jednotlivé druhy tvrdých sýrů mají rozdílný obsah tuku, a tedy i energetickou hodnotu. K nejnižším hodnotám se řadí „červený“ eidam, naopak na konci žebříčku je niva, čedar, ementál, oštiepok a parenica, které obsahují až 50 procent tuku.
Jogurty a mléčné výrobky by měly obsahovat maximálně 3 procenta tuku (okolo 200 - 300 kilojoulů na 100 gramů výrobku) a neměly by být přislazovány cukrem. Jsou zdrojem cenných probiotik, které udržují činnost našich střev v dobrém stavu a působí na zvýšení odolnosti proti nemocem. Značnou část nabízeného sortimentu jogurtů tvoří jogurty s vyšším obsahem tuku. Při nákupu čtěte pozorně etikety, abyste se ujistili, že jogurt, který kupujete, je skutečně energeticky chudší, s nízkým obsahem tuku. Omylem je představa, že do našeho jídelníčku lze zařadit pouze bílé jogurty. Pozor, energetická hodnota některých druhů bílých jogurtů výrazně převyšuje obsahem tuku ovocné jogurty.
Tvaroh má třikrát více bílkovin než jogurt, energetická hodnota 250 g červeného tvarohu (v červeném obalu) se rovná 650 gramům netučného měkkého tvarohu.
(žuk)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2373005
DnesDnes434
VčeraVčera940
Tento týdenTento týden2255
Tento měsícTento měsíc434

Partnerské weby

apartman banner