Paní Marta D. píše: „Na návštěvě jsem nedávno obdivovala solnou lampu. Sousedka tvrdí, že má nějaké léčebné účinky. Uvažuji o tom, že si ji také koupím. Byla bych proto moc ráda, kdybyste napsali o tom, jak na člověka působí…“
Solné lampy zaplavily v posledních letech náš trh. Jsou v provedení s elektrickou žárovkou nebo na svíčky. Liší se tvarem i barvou a vyvolávají v nás příjemné pocity. Mimo to, že poskytují teplo, také vytváří pocit bezpečí a pozitivně ovlivňují naše zdraví. Ať chceme nebo nechceme, zasahují naše tělo, ducha i duši. Že je sůl nad zlato, se ukázalo i v pohádce „Byl jednou jeden král“. Nehleďme na to, že věda hodnotí sůl většinou jen v rámci obsahu kationtů a aniontů. Existují různé druhy solí - například sůl draselná, vápenatá nebo amonná. Všichni známe ze školy chemický vzorec soli NaCl - chlorid sodný. Nalézá se pod zemí jako sůl kamenná. Solná lampa jako světelný zdroj výrazně zlepšuje prostředí a napomáhá našemu zdraví. Pohled na solnou lampu, která dává oranžové nebo meruňkové světlo, je pastvou pro oči. Jde vlastně o určitý druh colorterapie. Když různé homole kamenné soli vybavíme svíčkou nebo žárovkou, dojde k jejich zahřátí a posléze pak i k ionizaci prostoru. Solná lampa barvou připomíná západ slunce nebo oheň v krbu. Světlo lampy blahodárně působí na psychiku, navozuje hřejivou intimní atmosféru. Lampa má rovněž pozitivní účinky na dýchací cesty, oběhový systém, zlepšuje imunitu organismu a zpomaluje proces stárnutí. Světlo lamp pomáhá lidem s nespavostí, klidní neurotiky. Lampy vytvářejí atmosféru, jakou zažíváme v blízkosti vodopádů nebo u moře. Odborníci v Německu a Rakousku prováděli vědecké pokusy s různými druhy solných lamp - porovnávali výchozí stav lampy (nezahřátý svíčkou) se stavem po uplynutí nějaké doby od rozsvícení. Při výchozím stavu se hodnota koncentrace iontů (anionty/cm3) pohybovala okolo 250. Při zahřátí lampy ze soli z Himaláje byla hodnota přes 300 000. Následně zkoušeli lampu ze soli z rakouských solných dolů a zde byla hodnota okolo 50 000. Autoři studie však neuvedli, jaká byla hmotnost lampy.
Psychická i fyzická rovnováha lidského těla je narušována. Elektrický smog je neviditelný nepřítel, který necítíte, nevidíte. Ale vytváří koncentraci pozitivních iontů, a i když jsou jeho frekvence poměrně nízké, způsobuje poruchy imunitního systému. Může způsobit také patologický deficit energie, který se projevuje podobně jako chronický únavový syndrom.
Ke zdrojům, které vyzařují nejvíce škodlivých pozitivních iontů, patří monitory počítačů, TV a rádia, elektrické přímotopy a ohřívače, vysavače, mikrovlnné trouby, tabákový kouř atd. Určitá skupina vědců tvrdí, že minimální množství negativních iontů ve vzduchu akceptovatelné člověkem je okolo 1000 – 1500 na centimetr krychlový. V uzavřených místnostech, kde pracuje více lidí na jednom místě, klesá množství negativních iontů až na hranici 200 na centimetr krychlový. Pozitivní efekt negativních iontů můžete pocítit například při návštěvě solných dolů, v přímořských oblastech nebo po bouřce. Snižování elektrického smogu na minimum v místnostech, ve kterých pracujeme nebo pobýváme, je z hlediska zachování zdraví velmi důležité. Nejlevnější a nejjednodušší cestou na snížení množství kladných iontů je pravidelné větrání prostoru. Pokud ovšem má i venkovní vzduch deficit záporných iontů, pak je naše snaha marná. Solná lampa je přírodní ionizátor, který efektivně uvolňuje záporné ionty. Aplikujme si je tedy doma i v zaměstnání. Samozřejmě jen tam, kde je to možné. Otázkou pro mnohé je, jak velikou lampu si pořídit. Bylo prokázáno, že množství negativních iontů vyzařovaných solnou lampou závisí na její velikosti. Obecnou orientaci při výběru solných lamp, chceme-li, aby byla z hlediska zdraví její efektivita co největší, nabízí tato tabulka:

Váha lampy (kg) Velikost plochy v m2
0,5 – 1 do 5
2 - 3 do 10
4 - 6 do 15
7 - 10 do 20
18 - 25 do 30

Ing. Josef Schrötter

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455914
DnesDnes493
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3821
Tento měsícTento měsíc6860

Partnerské weby

apartman banner