Čas odměřuje každému stejně. Někomu nedělá žádné problémy svůj věk otevřeně přiznat, jiný se těžko vyrovnává s faktem, že stáří pomalu klepe na dveře. Málokterý dnešní šedesátník, na rozdíl od svých rodičů a prarodičů, prohlásí, že už patří do starého železa. Samozřejmě, že s iluzí věčného mládí pomohou barva na vlasy, plastická operace, liposukce, ale lépe je vsadit na přirozenost. Kdo se cítí duchem mladý, působí stejným dojmem i na své okolí. Čím se můžeme udržet v dobré kondici?
Strach ze stárnutí
Ženy ve středním věku jsou nejčastějšími klientkami dermatologických pracovišť a psychologických ambulancí. Odborníci ale radí, stačí ubrat na kvantitě a vsadit na kvalitu. Vyzdvihnout, co je na vás pěkné, spoléhat se na jednoduchost. V líčení, oblékání, při výběru střihu vlasů. Důležité je najít míru dobrého vkusu, neusilovat o to, udělat ze sebe zákrokem plastického chirurga dvacetiletého diblíka. Dobře se o sebe starat znamená jíst kvalitní stravu, chránit se před sluncem, mít dostatek pohybu, skoncovat s cigaretami, neboť pro pleť představují velký stres.
Nic není nemožné
Sny se mohou plnit v každém věku. Pokud máte nějaké nesplněné přání, věk by vám neměl bránit v tom, abyste konečně dosáhli na něco, co vám připadalo neuskutečnitelné, neměli jste na to finanční prostředky, dostatek odvahy. Objednejte si třeba víkend s adrenalinovým sportem, kurz cizího jazyka, naučte se na stará kolena řídit auto, jezdit na kolečkových bruslích. Zatelefonujte někomu, koho jste dlouhý čas neviděli a rádi byste s ním poseděli u skleničky, osmělte se dát do řeči s úplně cizím člověkem, jestliže vám je sympatický, přihlaste se do ochotnického divadla. Užívejte si každého dne, kdy vám relativně slouží zdraví, radujte se z obyčejných věcí kolem sebe.
Buďte tvořiví
Konečně máte čas věnovat se svým koníčkům a zálibám, které jste kvůli pracovním povinnostem v produktivním věku zanedbávali. Pokud pro sebe objevíte nějakou oblast, zajímavou činnost, v níž byste se našli, věřte tomu, že přispěje k vaší větší psychické pohodě, umožní potkávat se se stejně naladěnými lidmi, poznávat nové přátele. Jestliže se lépe cítíte ve svém příbytku a společnost příliš nevyhledáváte, i v tomto případě lze smysluplně strávit všední i sváteční den. Čtením naučné či zábavné literatury, psaním autobiografie, kreslením, pletením či jinou domácí tvořivostí. Kdo se má čím zaměstnat, nedává prostor depresi, smutnění, zvyšuje se tím jeho radost ze života.
Být užitečný
Dobrým prostředkem k udržení psychických i fyzických sil může být zapojení seniorů do dobrovolných charitativních akcí, ať už jednorázových nebo na krátkodobý úvazek. Podle celé řady výzkumů, aktivní zapojení seniorů do nejrůznějších projektů přispívá k jejich větší spokojenosti, pocitu užitečnosti, zvyšuje jejich životní očekávání, v neposlední řadě umožňuje navazovat nové kontakty a získávat přátele.
(map)

DODATEK
Čeho se ve vyšším věku vyvarovat? Nesrovnávejte dnešní společenskou situaci s roky, kdy jste byli mladí, nechvalte jen minulost. Nehovořte o svých chorobách, nestěžujte si na to, co všechno si díky malému důchodu nemůžete dovolit. Jestliže svůj čas věnujete pouze svým dětem a vnoučatům, nežijete svůj vlastní život.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2427278
DnesDnes386
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2476
Tento měsícTento měsíc22757

Partnerské weby

apartman banner