Někdo je větší optimista, jiný patří ke stále smutným, další trpí častými úzkostmi či podrážděností. A tak se naskytují otázky - čím je to dané a může za to mozek každého jednotlivce, prostředí nebo výchova? Vědci na celém světě shromažďují stále více důkazů o tom, že rozhodující roli i v tomto směru hraje zejména činnost mozku. V této souvislosti se také podařilo zjistit, že zdraví lidé, kteří po určitou dobu trpí špatnou náladou, mají zvýšenou aktivitu v jedné části mozku. Tuto oblast, ležící 2,5 až 5 cm za pravým uchem, další odborné studie spojují s výskytem emocí.
Podle některých psychologů není zatím jasné, zda zvýšenou mozkovou činnost způsobuje špatný stav mysli nebo jestli je tomu naopak. Tedy, že by špatná nálada vedla ke zvýšení aktivity v dané části mozku. Zatím se však ukázala pouze tato souvislost, nikoli co je příčinou a co je důsledkem. Podle studií dotyčná oblast mozku u zvířat řídí srdeční rytmus, dech, kyselost žaludku, pocení a podobné funkce, které jsou v těsném vztahu k náladě. V této souvislosti vědci vyšetřovali devadesát dobrovolníků pozitronovou emisní tomografií. Tato metoda totiž umožňuje získat podrobné informace o průtoku krve v mozku, metabolismu v jeho různých částech a podobně. Dobrovolníci také vyplňovali běžné dotazníky, které měli co nejobjektivněji vyhodnotit momentální i dlouhodobější náladu. Jak se ukázalo, tak ti, kdo projevovali vysokou míru negativních emocí, jako třeba podrážděnost, úzkost nebo hněv, měli rovněž zvýšený průtok krve danou oblastí mozkové kůry.
Odborníci sice již delší dobu předpokládali, že různé emocionální stavy mohou pramenit z rozdílu ve fungování mozku u jednotlivých lidí, ale teprve při těchto testech o tom získali přímý důkaz. Ukázalo se, že rozdíly v mozkových funkcích se dají zaznamenat i v mozku zdravých lidí, tedy nejen těch, kteří trpí nějakou těžkou depresí nebo úzkostí.
(vel)

DODATEK
Rozsáhlá evropská studie potvrdila, že depresivní poruchy jsou mezi Evropany v produktivním věku velice rozšířené. Nejvíce jimi trpí Britové a Irové ve velkých městech, nejméně Španělé na venkově.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380945
DnesDnes107
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden3743
Tento měsícTento měsíc8374

Partnerské weby

apartman banner