V péči o zuby přežívá stále řada mýtů a pověr, nejrůznějších lidových moudrostí. Jak je to s péči o zuby doopravdy?
Zkažené zuby jsou dědičné. Žádný vědecký výzkum to zatím neprokázal, spíš se podědí špatné návyky, jak o chrup pečovat.
Ústní voda místo pasty. K vyčištění chrupu určitě nestačí, neboť voda nesmyje ze zubů vrstvu nežádoucího povlaku, tu je třeba odstranit mechanicky.
Parodontózu vyléčí zubní pasta. V žádném případě. Může být spolu s kvalitním zubním kartáčkem dobrým pomocníkem v prevenci tohoto onemocnění. Zubní pasta by měla být obohacena fluoridy, vhodné jsou pasty na bylinné bázi, nevhodné jsou v tomto případě zubní pasty s označením „Whitening“.
Jablko místo pasty. Tohle doporučení spíš povede k zubnímu kazu než k dokonalé očistě ústního prostoru. Jablko obsahuje cukr a je kyselé, což jsou hned dvě věci, které zubům určitě uškodí. Rozhodně nemůže šťavnaté jablko nahradit kvalitní zubní pastu a správný kartáček.
Tvrdý kartáček vyčistí zuby lépe. Tohle časté tvrzení je hotový nesmysl. Dentální hygienisté doporučují spíš měkčí zubní kartáčky, jejichž poddajné štětiny jsou schopny obklopit celé zubní plošky. Tvrdá vlákna mohou při dlouhodobém používání poškozovat sklovinu.
Žvýkačka vytahuje plomby. Není tomu tak. Jestliže k tomu dojde, s největší pravděpodobností už byla uvolněná, či jinak poškozená a může se pod ní tvoři zubní kámen.
V těhotenství se zuby více kazí. Řada budoucích maminek věří, že dítě připravuje matku o vápník ze zubů a ty se potom rychleji kazí. Opak je pravdou. Plod čerpá vápník výhradně z potravy, kterou matka přijme. Pokud je strava jednostranná, nevyvážená, vápník je čerpán z kostí.
Bělení zubů poškozuje sklovinu. Profesionální bělení zubní sklovinu nepoškodí. O vhodnosti metody je dobré se poradit s dentální hygienistkou. Je to věc velmi individuální, záleží na věku, přirozeném odstínu skloviny, stravovacích návycích a podobně.
(mp)

DODATEK
Návštěva dentální hygienistky není žádný luxus. Poradí, jaké používat pomůcky k udržení správné hygieny ústní dutiny, pomůže řešit potíže se zánětem dásní, s citlivými krčky, zubním kamenem, zápachem z úst či pigmentací na zubech a v mnohých jiných případech.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2372977
DnesDnes406
VčeraVčera940
Tento týdenTento týden2227
Tento měsícTento měsíc406

Partnerské weby

apartman banner