Jak je možné, že některá žena má pokleslá víčka s nadbytečnými záhyby kůže třeba už v pětatřiceti letech a jiná s tím nemá žádný problém ani po dosažení padesátky? S postupem věku kůže očních víček povoluje a je ve výrazném nadbytku. Nejde jen o estetický problém, kdy tvář s pokleslými víčky vypadá unaveně, bez ohledu na to, kolik hodin spíme. Pokleslá víčka způsobují i zdravotní potíže. V některých případech mohou omezovat vidění, nutí člověka držet oči neustále otevřené dokořán a příliš nemrkat. Zvláště při větším soustředění při práci na počítači nebo při řízení auta vyvolávají značnou únavu a následně i nepozornost. Intenzivní namáhání očních svalů navíc prohlubuje vrásky.
Mnohdy mohou být na vině dědičné dispozice. Potvrzuje to i MUDr. Petr Novák z pražského Refrakčního centra: „Podobně jako u jiných onemocnění hraje roli genetika. Porucha elasticity kůže se může vyskytovat běžně již před třicátým rokem věku. V případě „pytlíků“ pod očima navíc lékař pátrá i po případných onemocněních srdce a cév, poruchách ledvin, hormonálních změnách, alergiích či vedlejších účincích léků. Obracení okrajů víček směrem dovnitř se nazývá entropium. Nejčastěji bývá jizevnatého, nebo spastického původu. Příčinou tak jsou například poúrazové změny v místě jizvy na okraji víčka, nebo přílišné svírání očních víček. Řešení je chirurgické, nebo v případě křečovitého typu entropia, aplikace botolutoxinu do svalu. Opačný problém se nazývá ektropium - odvrácení okraje dolního víčka od oka. Takový problém je doprovázený výrazným slzením a chronickým podrážděním očí. Příčinou může být velmi časté otírání slzících očí kapesníkem a neustálý tah víčka směrem dolů. Proto je na místě zásadní doporučení. Víčka nemnout, netahat za ně, ale pouze je osušovat dotekem kapesníku při zavřených očích.“
Korekce očních víček je dnes zcela běžným ambulantním zákrokem, který se provádí v lokální anestézii. Tukové polštářky lze odstranit nad i pod očima, stejně jako přebytečné záhyby kůže. „U lehčích forem postižení se používají laserové operace, běžně se aplikuje „klasická“ chirurgická metoda. Obecně lze říci, že do ordinace lékařů přicházejí ženy častěji v mladším věku, když je spíše trápí estetická stránka věci. Muži problém odkládají a přicházejí, až když pro pokleslá víčka téměř nevidí. Nelze jednoduše odpovědět na otázku, kdy je ta pravá chvíle k operaci, je to velmi individuální záležitost,“ říká MUDr. Novák.
Podotýká, že operace z estetických důvodů je všude tam, kde objektivně nacházíme převislá víčka nebo kompenzační nakrčení čela, a kde je vůle s tím něco dělat. Taková operace bude logicky hrazena zájemcem. Z medicínského hlediska, a tím pádem „na pojišťovnu“, se operace provádí ve všech případech, kde pokles víčka nebo zdvojená, převislá kůže víček omezují zorné pole a fakticky tím narušují vidění. Podmínkou hrazení pojišťovnou je doporučení odborného lékaře na podkladě objektivního narušení zorného pole a následné schválení revizním lékařem pojišťovny.
(mav)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475168
DnesDnes335
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1509
Tento měsícTento měsíc6798

Partnerské weby

apartman banner