Není každý den procházka růžovou zahradou. Také někdy vstanete z postele, jak se říká, levou nohou a špatnou náladou začínáte den? Z nejrůznějších příčin se nás ale může držet po celý den. Jak to udělat, aby se to nestávalo? Přinášíme několik osvědčených tipů:
+ Nastavte si večer budíka o několik minut dříve, než běžně vstáváte. Umožní vám to trochu se rozkoukat a vstávání nebude tak drastické.
+ Uděláte dobře, když si na druhý den všechno přichystáte ještě večer. Vyhnete se tak zbytečnému stresu z toho, že nemůžete něco najít, na něco jste zapomněli.
+ Snažte se ráno nasnídat. Nachystejte si k snědku něco zdravého a zároveň dobrého, co vás do nového dne správně nastartuje.
+ Jestliže vás v průběhu dne něco rozčílí, uvědomte si, jestli s tím něco můžete udělat. Pokud je ve vašich silách situaci ovlivnit a změnit, řešte věci bezodkladně, ať je máte brzy za sebou a můžete se soustředit na další. Pokud usoudíte, že vaše úsilí by se podobalo boji s větrnými mlýny, hoďte to za hlavu, realitu prostě akceptujte.
+ Máte před sebou nějaký obtížný úkol, zlobíte se sami na sebe, že se vám nedaří? Nemusíte všechno vyřídit dnes. Na složitější úkoly se zkuste vyspat, trochu se nad nimi zamyslet, nepodléhejte rozjitřeným emocím. Někdy pomůže menší přestávka, krátká procházka, sklenice vody, šálek dobré kávy, aby si člověk utřídil myšlenky.
+ Když je nejhůř, vzpomeňte si na příjemné „berličky“, které mohou do ustarané duše přinést trochu radosti a optimismu. Jak naznačil jeden průzkum, ve stavech smutku nejvíce pomáhá dobré jídlo, příjemná hudba, která nás přenese k nezapomenutelným vzpomínkám a člověk se ocitne na chvíli ve světě, v němž mu bylo dobře. K efektivním způsobům, jak se pozitivně naladit, patří také pohyb, jakákoliv fyzická aktivita nebo třeba tanec.
+ Připadáte si někdy jako křeček v kleci, protože se váš život ocitl v jakémsi kruhu? Neznáte nic jiného než samé povinnosti a starosti, na sebe nemáte vůbec chvíli času? Myslete víc na sebe a uvědomte si, že vlastně vůbec nic nemusíte. Jste to vy, kdo si určuje svůj život. Zkuste ze svého slovníku vypustit slova, která působí negativně. Neříkejte, že něco musíte, ale chcete. Cítíte ten rozdíl?
+ Těšte se z každé maličkosti. Štěstí spočívá v každém okamžiku, jen je potřeba to více vnímat. Třeba milé setkání, západ slunce, voňavá příroda, projevy slušnosti a galantnosti.
+ Naučte se říkat ne bez toho, že by vás ovládl pocit viny. Nenechte se svým okolím zneužívat, nemusíte přece vyhovět každému, kdo se na vás obrátí.
+ Relaxaci a odpočinek nepovažujte za luxus, který si nemůžete dovolit. Najděte si čas pro sebe a nerozptylujte se přitom myšlenkami na to, co vás čeká zítra, co nestíháte, na co jste zapomněli. Vychutnejte si chvíle, kdy nic nemusíte, dopřejte si dostatek spánku.
+ Vrší se na vašem pracovním stole stohy nevyřízené korespondence? Stresuje vás kupa nevyžehleného prádla vždy, když otevřete dveře ložnice? Ukliďte si kolem sebe. Domácí práce nejen přispějí k tomu, že se zvedne vaše nálada. Ale tím, že kolem sebe nastolíte jistý řád a pořádek, vytěsníte zbytečný stres a zbude vám čas věnovat se příjemným záležitostem.
(mav)

RADA SPIRITU
Když se vás někdo zeptá, jak se máte, odpovídejte se širokým úsměvem slovem: báječně, perfektně, bezvadně, dobře, i kdyby tomu tak nebylo. Nikomu není nic do toho, že vás čeká něco nepříjemného, že máte za sebou probdělou noc nebo vás bolí záda.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698800
DnesDnes128
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2318
Tento měsícTento měsíc13634

Partnerské weby

apartman banner