Výživa dokáže víc, než jen zasytit. Správná výživa dodává tělu sílu, energii, vede k psychické pohodě, účinně bojuje proti některým civilizačním chorobám. Připomeňme, proč jsou některé potraviny v jídelníčku žen po čtyřicítce důležité.
Jahody pomáhají zeštíhlovat. Jahody, maliny i borůvky obsahují vitamin C a draslík. Povzbuzují spalování tuků a zbavují tělo škodlivin. Tím zůstává i při hubnutí kůže pevná a vypjatá. Vhodná je alespoň třikrát do týdne porce 150 g některého z tohoto ovoce.
Barevná zelenina. Zásobuje organismus betakarotenem. Tato rostlinná látka má vynikající efekt proti stárnutí. Pleť bude po barevné zelenině jen zářit. V těle je betakaroten přeměňován na vitamin A, který udržuje látkovou výměnu v chodu. To funguje především u intenzivně zbarvené zeleniny, jako je špenát, mrkev nebo paprika. Méně pak například u celeru nebo květáku.
Drůbež. Obzvlášť dobře zasytí - obsahuje hodně bílkovin, málo tuku. Tato kombinace zahání hlad a dodává stavební kameny pro tvorbu enzymů a hormonů.
Ryba. Ve stravě je důležitá jako dodavatel vitaminu D, proto by se měla konzumovat alespoň dvakrát týdně. Ryby v jídelníčku přispívají ke zpevňování nejen kostí, ale podněcují i spalování tuků.
Čaj. Snižuje chuť na mlsání. Především lehce sladce chutnající druhy zahánějí náhlý pocit hladu. Černý a zelený čaj obsahují chrom, který tělo potřebuje pro odbourávání tuku.
Mléčné produkty. Dodávají ve velké míře důležitý vápník. Každý den by měl být na jídelníčku jogurt, tvaroh a sýr nejen pro posilování kostí, ale i pro lepší spalování tuků. Svým velkým obsahem bílkovin mléčné produkty mimořádně zasycují.
Ořechy. Jsou výborným zdrojem magnézia. Po čtyřicítce je bezpodmínečně třeba dbát na jeho dostatečné zajištění, poněvadž látková výměna ho potřebuje k tomu, aby zůstala výkonná. Mimo mléka magnézium obsahují ořechy. Denně stačí sníst malé množství. Kromě toho mají i hodně nenasycených mastných kyselin, které chrání srdce.
(alž)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472923
DnesDnes328
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3338
Tento měsícTento měsíc4553

Partnerské weby

apartman banner