Paní Irena z Ústecka píše: „Mám čtyřletou vnučku. Je lehce hyperaktivní a tak nějak uzavřená, ve školce má potíže se začleněním do kolektivu. Dcera přišla s tím, že ji dá do taneční školy, že jí to někdo poradil, že je to jako terapie. Můžete napsat něco o tom, kdy je pro děti vhodné s tancem začínat a jestli se dá opravdu využít i jako terapie?“
Pro odpovědi na otázky paní Ireny jsme zašli za Zuzanou Hauslerovou, majitelkou a choreografkou tanečního klubu Dynamic v Ústí Nad Labem. Jak nám prozradila, k tanci se dostala díky dětskému táboru, když jí bylo zhruba sedm let. V devíti letech pak odtancovala svou první soutěžní formaci. Od té doby tanec miluje v jakékoli podobě, i když srdeční záležitostí jsou pro ni balet a modern dance, jimiž lze vyjádřit spoustu emocí i nálad.
Jak dlouho vedete taneční klub Dynamic?
Svou první formaci jsem měla možnost vytvořit již v patnácti letech, pod vedením Bohumily Tomáškové, která založila TK Domino Neštěmice. Později jsem klub převzala a začala ho vést pod nynějším názvem, takto samostatně funguji třetím rokem. Za tu dobu za sebou máme s dětmi řadu soutěží. Za každou formací je spousta dřiny, potu, někdy i slz, ale když potom vidíte spokojené děti a dojaté rodiče, víte, že to stojí za to. Největším naším úspěchem je určitě 2. místo na Mistrovství světa v Chorvatsku a pak jsou to umístění na medailových postech v rámci Mistrovství republiky.
Je podle vás pro děti tanec vhodnou pohybovou aktivitou?
Podle mého názoru je vhodný pro děti každý pohyb, ale tanec navíc dětem pomáhá získat správné držení těla, naučí je správně chodit, dýchat a samostatně ovládat každou část jejich těla. Díky tanci posilují svaly, rovnováhu i koordinaci, nové taneční dovednosti jim zvýší sebevědomí, mnohdy uvolní jejich komunikaci s okolím.
V kolika letech je dobré děti do tanečního oddílu přihlásit?
Já přijímám děti již od 4 let věku. Ale je to spíše příprava, během které jsou různé pohybové prvky vysvětlovány a předváděny formou hry. Ideálním je jinak pro začátek s tancováním podle mých zkušeností věk kolem šesti let, kdy už se dítě dokáže soustředit a je schopné přijímat a učit se nové pohyby.
Máte nějakou zkušenost s tancem coby terapeutickou metodou?
Ano mám, ale to je jiný tanec, než jaký já učím. V rámci terapie bývá tanec doprovázený hrou na bubny, jde o jakousi relaxaci, uvolnění těla a mysli. Opravdu terapeuticky vedený tanec se nesoustředí na estetickou stránku projevu, je zaměřený na cílenou změnu v psychice a sebevyjádření. Taneční terapie pozitivně ovlivňuje psychický i fyzický stav, podporuje kreativitu a posiluje sociální kontakty. Taneční terapeuti pracují s klienty v každém věku, individuálně nebo ve skupinách. Taneční terapie se obvykle doporučuje jedincům s emočními problémy - například trpícím úzkostí, depresemi, obtížemi ve vztazích. Může být účinná i u vážnějších chorob - maniodepresivních stavů, anorexie a bulimie či u alkoholové a drogové závislosti. Lze ji aplikovat také v rámci poúrazové rekonvalescence či při srdečních obtížích. Obecně může také prospět mentálně či tělesně postiženým i obětem násilí.
(zem)
Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.tk-dynamic.cz

DODATEK: Tanec měl v historii různé postavení. Podle Platóna byl člověk, který neuměl tančit, nevzdělanec. Křesťanství naopak označilo tanec za aktivitu, která směřuje proti Bohu. K rozvinutí taneční techniky a baletu došlo za Ludvíka XIV., další rozměr dala tanci proslulá americká tanečnice Isadora Duncan, průkopnice moderního výrazového tance. Po ní přišli další osobnosti jako například Martha Graham, Rudolf von Laban, Maurice Béjart či Jiří Kylián. Ve svém experimentování s pohybem navázali na základní myšlenky moderního tance: všechny city a pocity mají svou odpovídající podobu v tělesném výrazu, intenzita citu musí odpovídat intenzitě gesta. Ve čtyřicátých letech dvacátého století začaly vznikat terapie zaměřené na tělo, které proklamovaly osvobození těla nebo svobodné sebevyjádření. Zrodila se taneční terapie a prvními terapeuty se stali profesionální tanečníci.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474951
DnesDnes118
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1292
Tento měsícTento měsíc6581

Partnerské weby

apartman banner