Sluneční brýle - pro mnohé pouze neodmyslitelný módní doplněk, pro jiného osvědčený nástroj v boji proti vráskám, neboť mimické vrásky kolem očí často způsobuje obranný reflex žmourání před sluncem. V každém případě mají náš zrak chránit před nebezpečným UV zářením, které poškozuje čočku a sítnici, tedy ostrost vidění.
Co se nosí
Tak jako se vrací móda v oblečení, vrací se i módní trendy slunečních brýlí. Ty letošní přinášejí velkou škálu barev a zajímavé rozličné tvary. Brýle tvaru velkých oválů jsou stále „in“ a kromě účelnosti splňují i všechny parametry nových trendů. V duchu retro módy se nosí staré dobré „letecké“ brýle - „pilotky“. Inspirovat se při výběru můžeme osmdesátými lety. Současné trendy v barvách obrub brýlí proti slunci nabízejí velkou pestrost. Vedle klasické černé se nosí elegantní fialová, citronově žlutá, přírodní odstíny hnědé, červené, výrazná zelená, odvážnější nositelky sáhnou po barvě bílé či oranžové. Velmi módní jsou obroučky ze želvoviny, brýle s extravagantními detaily, luxusní obroučky zdobené kovem, štrasem, vyřezávanými prolisy.
Podle tvaru obličeje
Abychom se v brýlích po celé léto nejen dobře cítili, ale podtrhovaly náš vzhled a sex-appeal, při jejich výběru musíme brát na zřetel i tvar obličeje. Malé a kulaté tvary brýlových rámů nejsou vhodné pro kulatý obličej, neboť by v nich působil ještě kulatěji. Dobrou volbou pro něj budou třeba bezobroučkové brýle s rozšířenými postranicemi, které obličej opticky zeštíhlí. Nejlépe jsou na tom ženy s oválnou tváří. Budou vypadat dobře ve většině stylů slunečních brýlí, nejlépe však v rámech geometrických tvarů. U hranatého obličeje je třeba se vyvarovat tmavých malých skel, na výrazném obličeji by téměř zanikla a ještě více zvýraznila ostře řezané rysy.
Správná ochrana
Základním požadavkem na sluneční brýle je kvalitní ochrana před UV zářením. Podle toho rozlišujeme pět typů čoček. Skla s filtrem jedna propouští 80 až 100 procent UV záření, tedy slouží spíše jako módní doplněk, nemají takřka žádnou ochrannou funkci. Druhý stupeň propouští 43 až 80 procent záření, třetí stupeň 13 až 43 procent. Skla s filtrem 4 až 5 jsou vhodná k dlouhodobému pobytu v prostředí s vysokým odrazem UV paprsků, tedy pro letní dovolenou u moře, ve vysokohorském prostředí, v extrémních podmínkách. Pro letní období, které trávíme v Čechách, je možné doporučit sluneční brýle se stupněm ochrany 2 a 3. Je třeba poznamenat, že UV filtr nesouvisí s barvou brýlí. Tedy neplatí, že čím tmavší brýle, tím účinnější ochrana.
(es)

DODATEK
Mechanické a hmotnostní parametry jsou u brýlí velmi důležité. Sluneční brýle by měly být lehké, aby poskytovaly dostatek pohodlí, musí dobře sedět a nikde tlačit. Jejich váha by měla být rovnoměrně rozložená na nos a uši, musí také dobře větrat.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472059
DnesDnes83
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2474
Tento měsícTento měsíc3689

Partnerské weby

apartman banner