Rozhodně nechceme podporovat alkoholismus, zejména u mladých lidí. Nemůžeme však zamlčet, že odborníci na zdravou výživu víno vysoce oceňují – nejen červené, ale v mnoha ohledech i bílé. Uvedeme alespoň pár důvodů: Alkohol vlivem na krevní destičky snižuje krevní srážlivost, čímž brání vzniku krevních sraženin v tepnách a tedy vzniku závažných zdravotních komplikací. To platí především o vínu (hlavně červeném), které obsahuje tzv. antioxidanty. (Ty jsou ovšem rovněž v ovoci a zelenině.) Antioxidanty brání organismus před škodlivými tzv. volnými radikály – látkami vznikajícími přirozenou cestou v našem těle (např. peroxid vodíku). Hydroperoxidy poškozují buněčné membrány, což může vést až k tomu, že se zvrhne buněčné dělení, takže člověk onemocní rakovinou.
Znovu zdůrazňujeme, že víno – právě tak jako jiný alkohol – se musí pít v rozumné míře a samozřejmě až po dovršení 18 let.
Pro muže se doporučují maximálně 2-3 jednotky denně, pro ženy polovina tohoto množství. Za jednotku považujeme 0,5 l piva či 0,2 l vína.
(bru)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475162
DnesDnes329
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1503
Tento měsícTento měsíc6792

Partnerské weby

apartman banner