Skoro na každém kroku můžeme potkat nějakého nadšence s dlouhými hůlkami. Nordic walking - doslovně přeloženo - severská chůze - by se dal zjednodušeně označit jako lidový sport pro všechny. Běžná chůze s dlouhými hůlkami k nám přišla z Finska a dá se provozovat za každého počasí a v každé roční době. Jde o příjemný druh pohybu, kterému se může bez problémů věnovat úplný začátečník, člověk mladý i v pokročilém věku. Základem tohoto sportovního odvětví je běžnou chůzi dokonale sladit s pohyby paží, nohou spolu s odrážením holí. Pomocí holí jsou namáhány svaly celého těla, přitom klouby dolních končetin jsou odlehčeny. Nordic walking je nepochybně ideální fyzickou aktivitou pro ty, kdo si chtějí zlepšit kondici, mají předepsaný pohyb v rekonvalescenci, potřebují zhubnout, slouží jako vhodná rehabilitace po některých operačních výkonech. Chůze s hůlkami kromě jiného zlepšuje činnost srdce a cév, přispívá ke správnému držení těla, zlepšuje pohyblivost páteře, je ideální i pro lidi s různými tělesnými omezeními - například revmatismem, má nesporně pozitivní vliv na psychickou pohodu. Snižuje riziko osteoporózy, aktivuje imunitní systém, předchází křečovým žilám, pomáhá cévnímu systému.
Jak se pro tento sport, jehož popularita vzrůstá napříč generacemi, správně vybavit? Vhodné je sportovní oblečení, které dobře odvádí pot a rychle schne. Základem by mělo být kvalitní funkční prádlo, které odvádí pot z kůže do vnější vrstvy oblečení. Podle venkovní teploty pak volíme další vrstvy - například tričko a mikinu. Rozhodně se k provozování nordic walkingu nehodí obyčejné kecky. Vyplatí se investovat do kvalitní obuvi, která by měla být pohodlná, nízká po kotníky, s dobře odpruženou podrážkou.
Než vyrazíte do přírody, je dobré nastudovat techniku tohoto sportovního oboru. Začátečníci dělají často chybu v samotném držení těla, špatně koordinují práci s holemi, používají hroty na tvrdém povrchu. Na co je při chůzi třeba pamatovat? Hlava by se měla držet vzhůru, oči směřují dopředu k horizontu. Hrudník je při chůzi „vypnutý“, boky se pohybují spolu s nohou, která vykračuje. Pohyb paží vychází současně s pohybem nohou. Hůl by měla dopadat na zem před tělem, ale zhruba na úrovni paty před nohy. Zapíchnout by se měla tak, aby podpořila odraz nohy. (mp)


RADA SPIRITU
Specializované obchody nabízejí různé druhy nordicwalkingových holí. Správná délka hole pro vaši postavu bude taková, když výšku postavy v centimetrech vynásobíte číslem 0,68.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475184
DnesDnes351
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1525
Tento měsícTento měsíc6814

Partnerské weby

apartman banner