Po několika letech se paní Renata zase podívá k moři. Na místa, kde s manželem prožili první společnou dovolenou. Těšila se na nové zážitky, procházky po známých místech, na setkání s novými lidmi, ale hlavně na to, jak si s dětmi užije volno. Týden uběhl jako nic a sobotní návrat z cest přinesl i větší nervozitu, neděle nestála za nic, krásné vzpomínky rychle spláchl nastupující stres. Počasí bylo nádherné, přiznává sama sobě paní Renata, ale příště si raději připlatíme, abych nemusela každý den vařit a starat se o krmnou základnu. A také hlídat finance, abychom do konce pobytu s penězi vystačili. Najednou měla pocit, že je unavená ještě dřív, než znovu nastoupila do práce.
Lidé často spoléhají na to, že si i o krátké dovolené odpočinou natolik, že pak budou moci normálně fungovat a automaticky plnit všechny povinnosti jako před ní. Opak bývá pravdou, zvláště workoholici s tím mívají problém. Mnozí si stěžují na pocity úzkosti, špatné soustředění, mizerný spánek, dostavuje se pocit, že první dny po dovolené nepracují na plný výkon, nic jim nejde od ruky. Čím je absence v práci delší, tím těžší je návrat. Podle psychologů organismus začne vnímat odpočinek zhruba po deseti dnech. Není dobré, zvláště po zahraniční cestě, ihned nastoupit do zaměstnání. Na zrelaxování je dobré si nechat alespoň pár dní. Zvláště pokud jsme trávili dovolenou v jiném časovém a zeměpisném pásmu, o to těžší je pro organismus přizpůsobit se, imunitní systém může být oslaben. Jak se těmto obtížím napříště vyhnout?
Snažíme se vždy před dovolenou zanechat pracovní záležitosti i byt v naprostém pořádku. Při výběru dovolené volíme takový způsob, aby přinesl skutečný odpočinek. Není divu, jestliže si v jejím průběhu naplánujeme hodně aktivit, že se vrátíme s dovolené unavení. V žádném případě nepřistupujeme na to, že bychom pracovní záležitosti vyřizovali v jejím průběhu. Také je důležité nečekat od dovolené více, než je nutné, radí psychologové. Čím méně od ní očekáváme, tím nás mohou dny strávené mimo běžný kolotoč povinností pozitivně překvapit, dovolenou si opravdu užijeme.
(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472427
DnesDnes451
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2842
Tento měsícTento měsíc4057

Partnerské weby

apartman banner