Důležité je především pro přežití, pro někoho je zdrojem požitku a potěšení. Jídlo však může být i lékem a výrazně přispívat v prevenci nejrůznějších civilizačních chorob. Připomeňme alespoň některé:
Košťáloviny. Zdravé buňky před karcinogenními může chránit pravidelná konzumace brokolice, růžičkové kapusty, hlávkového zelí, květáku či listové kapusty. Také kysané zelí zvyšuje odolnost organismu, silně protirakovinné účinky mají v zelí zejména látky zvané izotiokyanáty. Košťáloviny jsou vynikajícím zdrojem vitaminu C, důležitého betakarotenu, draslíku, kyseliny listové a železa. Tyto druhy zeleniny také snižují riziko cévních onemocnění, celkově posilují organismus.
Obiloviny. Jsou zdrojem cenných vitaminů, bílkoviny a potřebné vlákniny. Nejvýživnější a nejhodnotnější jsou ve své přirozené a celozrnné podobě. Většina běžně dostupných obilovin je upravovaná tak, že se jejich vnější část, takzvané otruby a klíčky, oddělují od škrobovitého základu, z něhož se připravuje mouka. Výsledkem tohoto zpracování je rafinovaná mouka s delší životností, ale výrazně ochuzená o všechny vzácné látky. Například pohanka je významným zdrojem bioflavonoidů. Doporučuje se lidem s vysokou hladinou cholesterolu, zvýšeným krevním tlakem. Neloupaná rýže natural je nejzdravější. Pomáhá při stavech únavy, poruchách trávicího traktu, vysokém krevním tlaku. Měla by se objevit na jídelníčku lidí s cévním onemocněním a chorobami srdce. Oves posiluje činnost štítné žlázy, má všeobecně posilující účinky.
Citrusové plody. Jsou bohatou zásobárnou vitaminu C. Grapefruit pročišťuje organismus, pozitivně podporuje látkovou výměnu, reguluje střevní činnost, vyrovnává hladinu cukru v krvi. Pomeranče působí jako důležitý antioxidant, který zabezpečuje správnou funkci bílých krvinek. Flavonoidy v něm obsažené posilují obranyschopnost těla. Mandarinka pomáhá předcházet rakovině, chrání před volnými radikály, povzbuzuje trávení.
(es)

Dodatek
Česnek patří k nejznámějším léčivým potravinám na naší planetě. Snižuje krevní tlak, bojuje proti nachlazení, ale i rakovině, je účinným prostředkem na snížení cholesterolu, podporuje kardiovaskulární zdraví.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2587982
DnesDnes377
VčeraVčera852
Tento týdenTento týden1229
Tento měsícTento měsíc18346

Partnerské weby

apartman banner